site.btaШест български града ще посрещнат водещи световни учени от Международната асоциация за изследване на древните мозайки
В понеделник, 14 октомври, в аулата на Софийски университет (СУ) „Св. Климент Охридски“ започва Шестнадесета международна конференция на AIEMA (Association Intemationale pour l'Etude de la Mosaïque Antique – Международна асоциация за изследване на древните мозайки), съобщиха от Института за балканистика и Центъра по тракология „Проф. Александър Фол“ към Българската академия на науките (БАН), които са организатори на събитието.
Специализираната конференция ще събере учени и експерти от цял свят, които ще представят най-новите изследвания върху проблемите на мозайките и мозаечното изкуство през античността.
Престижният форум се провежда за пръв път в Париж през 1963 г. и оттогава се организира веднъж на три години. За пръв път в историята на форума сега домакин ще бъдат български институции. Очаква се у нас да пристигнат над 100 водещи учени по проблематиката от три континента, които в продължение на 5 дни ще се запознаят с емблематични паметници на мозаечното изкуство от античността, открити в България.
Предвидени са и посещения на участниците в няколко български града: Сандански, Петрич, Пловдив, Стара Загора и Казанлък. В Сандански и Петрич на 17 октомври ще бъдат разгледани епископският комплекс и Археологическият музей, Хераклея Синтика и Историческият музей в Петрич.
На 19 октомври учените ще посетят Пловдив, където ще имат възможността да се запознаят с късноантични мозаични подове в Епископската базилика, т.нар Малка базилика, сграда „Ейрене“, както и с експонатите в Регионалния археологически музей. Ще бъде организирано и посещение на археологическите обекти „Античен театър“, „Стадион“, Стария град с къща „Клианти“. На следващия ден учените ще посетят Стара Загора и ще разгледат античните мозайки в „Пощата“ и Регионалния исторически музей, както и в Музея на религиите, а след това ще отпътуват към Казанлъшката гробница на царете. /ПВ/
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text