site.btaНад 70% от популациите на бозайници, птици, земноводни, влечуги и риби на планетата са изгубени, установи Световният фонд за дивата природа
Спад от 73% в популациите на бозайници, птици, земноводни, влечуги и риби регистрира последното издание на доклада на Световния фонд за дивата природа (WWF) „Жива планета“, публикуван днес. Този спад е отчетен за малко повече от половин век, информират от пресцентъра на WWF -България. В Латинска Америка и Карибския район наблюдаваните популации от диви животни са намалели с цели 95%, посочват оттам.
„Изключително тежко е състоянието на ястребоклюните морски костенурки, гнездящи на остров Милман в Големия бариерен риф, които са намалели с 57% за по-малко от 30 години“, информират от организацията. Продължава и спадът в популациите на амазонския речен делфин (65%) и по-малкия делфин соталия (75%) в резервата „Мамирауа“ в Бразилия, съобщават от организацията.
Стремителното намаляване на популациите на диви животни може да действа като индикатор за нарастващ риск от изчезване на жизнеспособни екосистеми, коментира Нада Тошева, ръководител в програма „Опазване на видове“ в WWF - България. Когато екосистемите са повредени, престават да осигуряват на човечеството ползите, от които зависим - чист въздух, вода и плодородни почви за храна, подчертават тя. Ако една екосистема бъде изтласкана отвъд критичен праг, това би довело до съществена и потенциално необратима промяна“, предупреждава още експертът.
Изчезването на амазонските тропически гори и масовото измиране на кораловите рифове са сред примерите за глобални превратни точки, които могат да засегнат продоволствената сигурност и поминъка на милиони хора, алармират още от WWF. "Пожарите в амазонските джунгли достигнаха най-високия си пик за четиринадесет години, а наскоро бе потвърдено и четвъртото масово избелване на корали", казват от природозащитната организация.
Изменението на климата и загубата на природа са взаимосвързани кризи“, коментира и Кирстен Шуит, генерален директор на WWF International, цитиран от пресцентъра на WWF-България.
През лятото WWF - България представи своята онлайн игра, в която хората да се опитат да различат истинската снимка на застрашени видове диви животни от тези, създадени от Изкуствения интелект. Групата на есетрите в световен мащаб е най-застрашената от изчезване риба, каза за БТА по повод инициативата Елена Ганчева от WWF-България. Забелязват се също лоши тенденции при слоновете и белите мечки, посочи Ганчева. Малко хора се замислят за жабите и змията, но и за тяхната популация има рискове, разясни също тя.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text