site.btaНяма как да вървим напред, ако не определяме посоките, в които трябва да продължим да се развиваме, и да браним езика си, каза ректорът на СУ
''Няма как да вървим напред, ако не се опитваме да определяме посоките, в които трябва да продължим да се развиваме, и да браним езика си, защото това е до голяма степен част от нашата същност''. Това каза в приветственото си слово ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев на форума ''Филология и журналистика – заедно за езика'', който се проведе в аулата на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски".
Ректорът припомни своето обръщение по случай 24 май тази година, когато отбеляза, че ''битката за езика е битката за бъдещето на България, за бъдещето на културата''. ''Трябва да я водим ежедневно, трябва да я водим мотивирано, трябва да я водим коректно, ако искаме действително обществото да се промени'', добави в приветствието си проф. Вълчев.
''Нека всички да работим дружно, заедно, за да превърнем езика в средство за общуване, а не в средство за омраза и разделение'', акцентира ректорът.
Събитието бе уважено от председателя на 51-ото Народно събрание доц. Наталия Киселова. Сред присъстващите на форума бяха също генералният директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев, преподаватели, журналисти и студенти.
''Неслучайно тук, в храма на науката и на духа, в лоното на словото, където думите градят световете на хармонията, където се ражда друг човек, за да достига до другите и да изгражда до тях един подреден, смислен и споделен свят, вече повече от 20 години със студенти българисти и със студенти от няколко факултета на Софийския университет, сред които водещ е Историческият факултет, наблюдаваме динамиката на българската реч. Не защото сме длъжни, а защото обичаме езика си и през него правим така, че младите хора, изучаващи филология и история, да бъдат съпричастни към най-голямата сила в света - словото'', каза доц. Владислав Миланов - езиковед, преподавател в СУ и главен инициатор на форума.
Доц. Миланов обясни, че и тази година са спазили традицията си да наблюдават журналистическата реч, защото според него ''журналистите са посланици на езика ни във всеки български дом''.
''Защо сме заедно днес? Защото журналистите и българистите сме общност, защото границите на човека и на неговата мисъл са и границите на неговата реч. Въпросите са много и днес ние няма да намерим отговори, но няма да спрем да ги търсим'', отбеляза доц. Миланов.
Докато официалните гости приветстваха организирането на събитието, на фон бе изложена презентация, обобщаваща малка част от наблюденията на екипа от студенти българисти и техни преподаватели от Катедрата по български език на Софийския университет през годините. Доц. Владислав Миланов обясни, че вече разполагат с корпус от над 700 наблюдения, които, съвместно с колеги от секцията по Етно-лингвистика на Института по български език, са обобщени в бюлетини.
Той каза, че повече от 200 студенти на Софийския университет са работили денонощно, записвайки журналистическата реч, а в последствие са я анализирали и коментирали в дискусии, за да отличат журналистите, съхранили чистотата на езика ни.
''Във време, в което публичната реч ни носи предимно печал, и във време, в което агресията и езиковата агресия стават норма и не учудват никого, има, и тук в тази зала са събрани, не само отделни личности, но и гилдии, които вярват в библейската максима за това, че в думите има живот'', каза Надежда Сталянова, преподавател в Катедрата по български език на Факултета по славянски филологии в СУ ''Св. Климент Охридски''.
Тя обясни, че форумът е резултат от дългогодишни научни изследвания, които са институционално подкрепени, и изрази благодарност към Софийския университет, който подкрепя проекта ''Текст и действителност и действителност и текст'' и Министерството на образованието и науката (МОН), които подкрепят проекта ''Кризи на общуването и общуването по време на кризи''.
''Мисля, че тази инициатива успява точно в това - да направи стоп кадър, да накара студентите в тяхното изключително забързано ежедневие да се спрат, да ви слушат, да анализират, да ви четат, и да посветят време за това да формулират важните проблеми, които излизат през езика'', каза проф. Амелия Личева - декан на Факултета по славянски филологии на Софийския университет.
''Радвам се, че нашият форум е в присъствието на водещи журналисти, защото те показват отговорността пред всички нас - отговорността за езика, отговорността за общественото мнение. Този проект, който извършиха нашите колеги, е всъщност проект за отговорност'', отбеляза проф. Мира Маркова - декан на Историческия факултет на СУ, като благодари на колегите си от от Факултета по славянски филологии за положените усилия и цялостната работа по инициативата.
Събитието продължи с връчването на наградите на отличените журналисти.
(Следва)
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text