site.btaВ Техническия университет - София бе открита нова учебно-изследователска лаборатория за възобновяемите енергийни източници.
Нова учебно-изследователска лаборатория, оборудвана за нуждите на възобновяемите енергийни източници, бе открита В Техническия университет - София (ТУ). Проектът се осъществява с финансовата и експертна подкрепа на фирма „Контракс“ АД и има за цел създаването на бъдещи специалисти в областта. Лабораторията е насочена предимно към високите технологии, съобщиха от екипа на висшето училище.
За последните две седмици това е третата лаборатория, която се открива в университета. Тя е изградена след основен ремонт на една от учебните зали и е оборудвана е с модерни технологии и апаратура, предназначени за извършване на изследвания и практическо обучение в областта на възобновяемите енергийни източници. Новоизградената учебна база ще може да се ползва от студентите изучаващи „Интелигентни мрежи и системи за ВЕИ", както и от други специалности във факултета „Компютърни системи и технологии“ на ТУ - София.
На официалната церемония ректорът на ТУ – София проф. Кралов отбеляза, че взаимодействието между индустрията и университета ражда своите успехи и допълни, че повече от 160 000 инженери са завършили университета и днес те са гръбнака на българската индустрия, дават висока добавена стойност в технологичните решения на съвремието като зелените технологии, възобновяемите енергийни източници и системи, бързо развиващите се предизвикателства в IT бизнеса. Според проф. Кралов, новите лаборатории дават възможност на студентите да работят с най-нова техника и учебни програми, както и да се запознаят с бъдещата си работа още в курса на обучение в университета. Ректорът на Техническия университет – София заяви също, че студентите в университета са достойна смяна и им пожела да водят България към картата на технологично развитите държави.
Председателят на УС на „Контракс“ АД Йордан Йорданов благодари на ръководството на Факултет по компютърни системи и технологии и отбеляза трайните и ползотворни връзки между компанията и Техническия университет - София. Той потвърди устойчивостта на дългосрочно сътрудничество, което дава възможност на студентите да намерят своето призвания, да останат в България и да подкрепят и развиват родния бизнес.
Сред преподавателите в лабораторията ще бъде Антуан Ангелов, асистент във Факултета по Компютърни системи и технологии на Техническия университет - София. Той има богат опит в областта на интелигентните мрежи и възобновяемите енергийни източници. Посветил е професионалния си път на подготовката на бъдещи инженери, които да допринесат за устойчивото развитие и модернизацията на енергийния сектор. Ще води дисциплината „Интелигентни мрежи и системи за ВЕИ".
На откриването присъстваха проф. Георги Тодоров, председател на Общото събрание на ТУ – София и декан на Факултет по индустриални технологии, проф. Даниела Гоцева, декан на Факултет Компютърни системи и технологии, проф. Огнян Наков, преподаватели, служители и студенти. /ПВ/
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text