site.btaУниверситетска клиника за дребни животни бе открита в Лесотехническия университет
Днес с тържествен водосвет, отслужен от Неврокопския митрополит Серафим, официално беше открита Университетската клиника за дребни животни към Лесотехническия университет (ЛТУ). По стародавна традиция Негово високопреосвещенство благослови за здраве, мир и берекет всички присъстващи, съобщиха от екипа на висшето училище.
Присъстваха настоящото и предишното ректорско ръководство на ЛТУ и деканският екип на факултет „Ветеринарна медицина“ (ФВМ). Официални гости на събитието бяха двама служебни зам.-министри на земеделието и храните д-р инж. Мирослав Маринов и доц. д-р Деян Стратев; доц. д-р Илиян Костов, директор на дирекция „Политики по агрохранителната верига“, доц. д-р Койчо Коев – директор на Центъра за оценка на риска по хранителната верига, проф. д-р Цветан Чапръзов – зам.-декан на Ветеринарномедицинския факултет в Тракийски университет – Стара Загора, Димитър Димитров – директор на "Екоравновесие", членове от Съвета на настоятелите в ЛТУ: д-р инж. Меглена Плугчиева, проф. д-р Лиляна Вълчева и г-н Ярослав Дончев, д-р Димитър Яновски – зам.-председател Българския ветеринарен съюз, проф. д-р Хасан Алпак – декан на Ветеринарномедицинския факултет в Истанбулски университет „Джерах Паша“ и др.
Неврокопският митрополит Серафим каза, че има синовното задължение да предаде на всички благословението на Негово светейшество българския патриарх Данаил. „Радвам се, че днес извършвам молебен за освещаване на новата клиника, така че всички дела в нея да бъдат успешни“, каза митрополит Серафим.
Ректорът на ЛТУ доц. Христо Михайлов поздрави всички, благодарение на които проектът е реализиран. „Новата клиника е истинско чудо. Без съмнение, тя ще изведе нашият образователен и научно-изследователски труд в нова орбита“, каза той.
Деканът на ФВМ при ЛТУ проф. д-р Красимира Генова определи деня като изключителен с реализирането на проект, който съчетава много труд, мечти, но и голям професионализъм. „Тази клиника не би могла да бъде факт, ако не беше доброто взаимодействие между администрация, институции, спонсори.Университетската клиника има своята обществена значимост, защото иновациите заедно с хуманизма ще помогнат на отличните ни специалисти да приложат съвременната ветеринарна медицина“, посочи тя.
В своето слово архитектът на проекта чл.-кор. проф. Атанас Ковачев каза, че е истинско щастие, когато мечтите се сбъдват. „Беше дълъг и сложен път. Но гледам към утрешния ден, когато ще осъществим и втория етап на проекта, който в своята цялост носи така ценния академизъм. За мен днешният ден е най-голямата награда“, каза той.
От името на служебния министър на земеделието и храните д-р Георги Тахов приветствие отправи зам.-министър д-р Маринов. Той отбеляза, че откриването на Университетската клиника е доказателство за непрестанния стремеж на Лесотехническия университет за развитие и растеж. „Само инвестицията в образованието, науката и в младите хора е най-сигурната инвестиция и носи успех на цялото ни общество“, каза д-р Тахов.
С церемония по прерязване на лентата от ректора доц. Михайлов, от декана проф. Генова и ръководителя на Университетската клиника доц. д-р Надя Златева-Панайотова бяха посрещнати всички над 200 гости. Първите посетители разгледаха новата двуетажна сграда със съвременно обзаведените и оборудвани помещения, в които освен лечебна дейност ще се извършва и обучение на студентите по ветеринарна медицина. Клиниката разполага с удобна приемна, четири манипулационни зали (2 за кучета и за 2 котки), клинична и диагностична лаборатория, сектор за образна диагностика със съвременен рентгенов апарат, две операционни зали за асептична и една - за септична хирургия, а също с хирургична зала за акушерство и гинекология, две зали за интензивни грижи след операции за кучета и котки, семинарни зали и кабинети за лекари. Скоро ще започне и прием на пациентите, които са дребни животни.
Проектът за изграждане на университетската клиника стартира през 2017 г., като мащабно начинание, което се финансира със средства на Лесотехническия университет. Първата копка е направена през януари 2020 г. от предишния декан на ФВМ проф. д-р Богдан Аминков. Строителството преминава, без да бъде нарушен образователния процес във ФВМ. Предстои следващия етап по изпълнение на проекта, който включва стационари за дребните животни, изолатор за инфекциозно болни животни, семинарни, лекционни и учебни зали, лаборатории и кабинети. /ПВ/
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text