site.btaАнгажиране на родителите в работата с тийнейджъри, които експериментират с наркотици, обсъдиха в Русе
Ангажиране на родителите в превенцията и противодействието на употребата на наркотици сред подрастващите обсъдиха представители на неправителствени организации и институции в Русе.
Форумът е част от Националната кампания „Родителите – липсващото звено в работата с тийнейджъри, които експериментират с наркотици“ на фондация „За един чист живот“, каза нейният управител Светлана Иванова. В него се включиха още областният управител на Русе Драгомир Драганов, кметът на Русе Пенчо Милков, ръководители и представители на Регионалните управления на образованието и Превантивно информационните центрове от Русе, Велико Търново, Габрово, Силистра и Разград.
Иванова цитира изследване на Националния фокусен център за наркотици и наркомании, според което 65,4% от учениците от 8 до 12 клас определят употребата на наркотици като проблем за държавата, за 61,3% това е проблем за населеното място, в което живеят, а за 59,6% е проблем за училището, в което учат.
„Избрахме да дискутираме темата за привличане на родителите в работата с деца с рисково поведение, защото опитът ни доказва, че усилията на експертите, педагозите и психолозите, ангажирани с изпълнението на Механизма за предотвратяване на разпространението и употребата на наркотични вещества в училище е важна, но не работи ефективно без участието на семейството“, каза още Иванова.
Тя добави, че родителите не трябва да губят инициативата в комуникацията с децата.
„Детето се възпитава преди всичко в семейна среда. Когато неговата комуникация с родителите е нарушена или недостатъчна, то не се чувства достатъчно обичано, подкрепено и обгрижвано – без значение от финансовите възможности на семейството. За едно необичано дете е повече от нормално да прояви интерес към всичко, което би му донесло онази „доза щастие“, която връстниците му описват като нещо, което никога не са изпитвали в живота си“, каза още Светлана Йорданова.
Тя отчете, че е важно родителите да забележат рано и реагират на първите симптоми на рисково поведение у децата.
Семейната терапия, групите за взаимопомощ между родителите, индивидуалните терапии, отделно със семейството и отделно с децата са сред начините за включването на повече родители.
Началникът на Регионалното управление на образованието в Русе д-р Росица Георгиева коментира, че в крайдунавския град много активно в тази посока вече две години работи инициативата „Заедно да спасим децата и Русе от дрогата“, която вече разшири обхвата си и смени името си на „Независими от зависимости“. Тя припомни, че са анкетирани повече от 5000 ученици и повече от 4000 родители.
„На 17 октомври в Английската езикова гимназия „Гео Милев“ събрахме 86 родители от различни обществени съвети, представители на ученически съвети, на училищните медии, ръководителите на образователни институции, за да инициираме създаването на идеи за противодействието всички видове зависимости на ниво училище. Училищната общност ще генерира идеите, ще ги представи и ще търсим средства за тяхното обезпечаване. Русе за пореден път е пример как се борим със зависимостите и правим всичко възможно, за да привлечем в тази борба и родителите“, каза още д-р Георгиева.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text