site.bta Учени и студенти представиха новите лаборатории в Центъра за компетентност Clean & Circle
Учени, докторанти и студенти направиха демонстрация на научната апаратура в новите лаборатории в новопостроената сграда на Центъра за компетентност Clean & Circle, съобщиха от Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Това беше заключително събитие по представяне на Центровете за върхови постижения и за компетентност. Както писа БТА, на него присъства и заместник-министърът на образованието Наталия Митева. Тя заяви, че близо 400 млн. лева са инвестирани в научна инфраструктура в България със средства по Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж“ и национално съфинансиране. Сред гостите бяха също представители от Европейската комисия и от бизнеса в България.
Координаторът на Центъра по компетентност Clean & Circle- проф. Яна Топалова, представи постиженията на института - 170 научни статии, защитени патенти, модели и технологии, както и 68 договора с бизнеса.
Центърът по компетентност Clean & Circle е създаден по проекта "Чисти технологии за устойчива околна среда - води, отпадъци, енергия за кръгова икономика", финансиран от Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж". Той предоставя възможности по отношение на обвързването на науката с бизнеса, развитието на нови чисти технологии и оптимизиране на съществуващи такива в оборудвани, с най-нова апаратура, лаборатории в разпределената и централизирана инфраструктура. Поради тази причина в панела за чисти технологии беше поканен и асоциираният партньор на Центъра по компетентност Clean & Circle – "Софийска вода“ АД, част от "Веолия“, с представител Весела Стефанова, която е мениджър на Лабораторен изпитвателен комплекс. Тя разказа за въведената индикаторна технология за ранна диагностика на вируса на КОВИД-19 в отпадъчни води.
Събития, посветени на Световния ден на околната среда - 5 юни, отбелязан от Центъра Clean & Circle, продължиха с представяне на еко-биопредприемачески проекти от студентите от специалност "Биомениджмънт и устойчиво развитие“. Бакалаврите представиха своите идеи за бизнес с чисти технологии, свързани с изграждане на площадки за компостиране; инсталации за биогаз, със съответните системи за управление. В същия ден бакалаври от специалност "Екология и опазване на околната среда“ представиха своите проекти за иновативни пречиствателни станции за питейни и отпадъчни води на различни български градове, отбелязват от СУ "Св. Климент Охридски".
/ЙВЛ
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text