site.btaСтуденти от УниБИТ и Югозападния университет участваха в първата Школа по дипломация
Възпитаници на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) и Югозападният университет „Неофит Рилски“- Благоевград проведоха преговори за спиране на огъня в първата Школа по дипломация и договориха мир в ивицата Газа за 40 дни, съобщиха от екипа на УниБИТ.
"40 дни мир – живот без война, без пленници, без заложници, без затворници, без престрелки, без боеве, военни атаки и операции в ивицата Газа, Израел. След това да се проведат преговори на територията на Египет за продължаване на периода на примирие в тази част на света. Това записаха в споразумение – плод на мирни преговори, което подписаха представители на Израел, Палестинската автономна власт, Турция, ООН, Китай, ОАЕ, Саудитска арабия, Катар, Египет и САЩ", разказват от УниБИТ.
Този „еволюционен документ“ са изготвили 28 студенти от Университета по библиотекознание и информационни технологии и Югозападен университет „Неофит Рилски“- Благоевград - участници в първата Школа по дипломация, организирана от двете висши училища. Тя се ръководи от доц. д-р Пламен Теодосиев – бивш консул и временно управляващ Генерално консулство на България в Одрин, Турция. Школата е част от проект на МОН „Съвременни международни общувания и защита на правата на човека“ на УниБИТ и се проведе в Правноисторическия факултет на ЮЗУ.
Темата на Школата за международни общувания и информационно осигуряване беше: „Водене на преговори за постигане на мир в ивицата Газа, Израел“. Специални лектори, които да въведат участниците в проблематиката, бяха д-р Емил Люцканов, почетен проф. на УниБИТ, вицеадмирал (офицер от резерва), с лекцията „Политиката на НАТО за решаване на конфликти“ и д-р Николай Ценков от ЮЗУ с лекцията „От Ханаан до Газа: Исаак и Измаил продължават да се лутат в пустинята“. Д-р Люцканов обясни защо светът не може да бъде подреден, а д-р Ценков постави акцент върху културните и историческите предпоставки на конфликта, позовавайки се на историята в Стария завет. Доц. д-р Пламен Теодосиев разясни основни техники за водене на преговори като предварителна информираност по проблема, изслушване и диалогичност, зачитане мнението на опонента и предлагане на нестандартни решения, които да задоволяват интересите на конфликтните страни, уточняват от УниБИТ.
Задачата на студентите бе да влязат в ролята на представители на Израел, на Палестинската авнтономна област, на Турция, ООН, Китай, Арабските държави и САЩ и да „изиграят“ преговори между противници, посредници, мироопазващи сили, врагове, терористи, консултанти. И да излязат с документ – отражение на тяхната мисия да постигнат мир, сигурност и спокойствие на хората край Обетованата земя. В Школата участваха студенти от специалностите „Право“, „Национална сигурност“, „Информационна сигурност“ , „Публична администрация“ и „Международни отношения“ в ЮЗУ и УниБИТ. Те работиха по групи, учиха се да общуват помежду си въпреки различията, импровизираха преговори и се справиха с предизвикателството – обединиха се около една цел: споразумение за мир в ивицата Газа, Израел и всички други кътчета по света.
"Тези млади хора изпълниха на практика политиката на Североатлантическия алианс – взеха решения, базирани на консенсус в съвременния системен свят, в който всички имаме роля и влияние върху глобалното развитие", обобщи работата на Школата проф. Люцканов. /ПВ/
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text