site.btaНови пазар ще бъде домакин на Националния фестивал „Автентични ритми”
Националният фестивал „Автентични ритми” ще се проведе в Нови пазар на 12 октомври, съобщиха от Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев - 1872". Юбилейното десето издание на форума на клубовете за народни хора ще събере 20 състава с над 320 участници. Те ще танцуват на площад „Оборище”. Заявилите участие клубове са от общините Шумен, Варна, Провадия, Долни чифлик, Смядово, Дългопол, Велики Преслав, Нови пазар, Каспичан и Ветрино.
Фестивалът няма конкурсен характер. Провежда се в рамките на един ден в две категории - за автентични хора и за разработки. В първа категория танцовите групи изпълняват по две автентични хора, като първото задължително трябва да бъде от Североизточна България. Във втора категория танцовите групи изпълняват едно хоро в разработка по преценка на ръководителя, от която и да е етнографска област. Вечерта след изпълненията ще има хоротека за участниците, допълват от новопазарското читалище.
Основната цел на фестивала е популяризиране, запазване и развитие на българския танцов фолклор чрез предоставяне на възможност за изява на групи от цялата страна и създаване условия за широк културен обмен. Идеен създател на фестивала е Тодор Ганчев, дългогодишен ръководител на танцови състави в множество населени места. Обичайно фестивалът се провежда всяка втора събота на месец октомври по време на Дните на града. Организатори са Община Нови пазар и НЧ „Христо Ботев-1872”.
Както БТА съобщи, през юни в Нови пазар се състоя двадесет и второто издание на Националния конкурс за гайдари и инструментални камерни състави “Вълшебни ритми”. В него участваха над 150 гайдари от Нови пазар, Шумен, Добрич, Варна, Девня, Провадия, Долни чифлик, Дулово, Плевен, Пловдив, Стара Загора, Горна Оряховица, Котел, Несебър, Бургас, Лясковец и с. Константиново.
Над 350 хористи от 13 формации от България и Румъния участваха във второто издание на Международния хоров фестивал „Земя на славни предци“ в Нови пазар през октомври. 45 години от основаването на новопазарския хор „Лира” бяха отбелязани тържествено в камерната зала на Народно читалище „Христо Ботев - 1872" на 4 октомври.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text