site.btaВеликотърновската публика ще се качи на сцената, за да изгледа премиерата на студентския дипломен спектакъл „През октомври без теб“
Великотърновската публика ще се качи на сцената на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“, за да изгледа националната премиера на студентския дипломен спектакъл „През октомври без теб“. Това съобщи пред журналисти постановъчния екип на режисьора проф. Пламен Марков и сценографът проф. Мира Каланова. Съвместният проект на студенти от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ и доайените на търновския театър Иван Митев и Стефан Методиев ще бъде представен на 10 октомври.
Режисьорът проф. Марков разказа, че няколко пъти е опитвал да направи представление заедно с Търновския театър, но едва сега успява да реализира това свое желание. Намерението му датира още от годините, в които се дипломира и работи усилено във Велико Търново. Създаденият от него спектакъл тогава така и не е представен пред местната публика по политически причини, но е изигран на други места в страната.
Проф. Марков разказа, че тази пиеса на Константин Илиев е от дискриминираните му, защото е писана през 1968-1969 година и има сложна съдба. В първата постановка на Любен Гройс главната роля играе Цветана Манева. В „През октомври без теб“ се преплитат криминална и любовна история, като сегашната пиеса е адаптирана и редактирана за съвременната публика и актьори. Имало е идея по този текст да бъде създаден филм или телевизионен сериал, защото е подходящ за това, но идеята не е реализирана. т
Идеята за съвместен проект на Великотърновския театър с НАТФИЗ „Кръстьо Сарафав“ е отпреди 6 години, но по ред причини досега не е осъществена, посочи директорът на културната институция в старата столица Васил Вълчев. Това сътрудничество, както и това с Националната музикална академия, е част от концепцията му за развитие на театъра.
За НАТФИЗ да работи с професионални театри в страната е част от нейната философия, каза проф. Марков. Той добави, че негови възпитаници са Никол Бойчева, Боян Фърцов и Борис Атанасов, които са добре познати на любителите на театралното изкуство в старата столица като част от младите актьори на местната трупа.
Костюмите и сценографията в спектакъла са дело на студенти третокурсници в НАТФИЗ, които са работили под ръководството на проф. Мира Каланова. Това е начин те постепенно да навлязат в професионалната практика още докато се обучават, посочи преподавателката. Едно от интересните решения на постановъчния екип на пиесата е публиката да бъде на сцената, за да може да е максимално близо до историята, актьорите и персонажите. Така тя ще има и две различни гледни точки, обясни проф. Каланова.
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text