site.btaДокументална изложба от програмата на Държавния културен институт гостува във Франция
Държавният културен институт (ДКИ) към министъра на външните работи на България се включва с тематична изложба в събития, които са посветени на отбелязването на 20 години от съществуването на галерия GreenCat в град Кон Минервоа (Caunes Minervois), Департамент Од, Франция. Те се осъществяват в сътрудничество с община Кон Минервоа, Асоциация „Културни връзки“ и Генералното консулство на България в Лион и са посветени на темата „Траки и келти по пътя към безсмъртието“, „С келтска колесница през Европа“, със специален гост-лектор проф. Диана Гергова, съобщиха от екипа на ДКИ.
Изложбата от програмата „пътуващи експозиции“ на Държавния културен институт „Сборяново – природа и паметници, богове и хора“ ще бъде представена в галерия GreenCat от нейния автор проф. Диана Гергова, известен български археолог и учен. Тази експозиция е била част от културните програми на редица български дипломатически представителства и институции като в Дания, Париж, Кодре, Дъблин, Белград, Атина, Тайланд, Сеул, Токио, Сараево и други, и буди интерес и любопитство у разнообразни международни публики и научна аудитория.
Пътуващата изложба е посветена на Националния археологически резерват „Сборяново“ и цели да покаже на международната общност един от най-интересните археологически резервати в България, който, сред уникална природна среда, е дом на археологически обекти с изключително значение (сред тях е Свещарската гробница), включени в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство.
Сборяново предлага интересни подробности за връзките между българските земи и източните религии, както и тяхната посредническа роля при разпространението на някои източни вярвания в Западна и Северна Европа и е пример за обединяващото значение и съвременната толерантност между различните етноси и религии в съвременна България. В резервата са проведени изследвания с помощта на редица иновативни изследователски и консервационни методи, както и активно научно и културно сътрудничество с редица европейски страни като Франция, Полша, Великобритания, Нидерландия, Швейцария, Япония.
Експозицията се състои от 21 табла и включва снимки, графики и карти с високо качество и голяма художествена стойност.
В рамките на събитията проф. д-р Диана Гергова ще проведе публични тематични лекции на френски език: 17 август – „Траките и келтите по пътя към безсмъртието“ („Траките и южните келти”) и 18 август – „Жреците „Беси” на Дионис и неговото светилище”.
Проф. Диана Гергова е световноизвестен и признат учен (най-значимите й приноси са откриването на столицата на гетите от Северна Тракия с гробницата Свещари – паметник на ЮНЕСКО, и Свещарското златно съкровище). Тя е български траколог и специалист по тракийска археология. Завършила е история и археология в СУ "Св. Климент Охридски". От 1972 г. до 1977 г. работи като докторант в Археологическия институт с музей към БАН, защитава дисертация на тема "Тракийска бижутерия в българските земи през ранножелязната епоха (XI – VI в. пр. н. е.)“ и придобива научната степен доктор на историческите науки. Има редица специализации по света. Професор по археология в Държавния университет в Жешов, Полша. Дълго време е ръководила разкопки в националния резерват "Сборяново" и в светилището на Дионис на връх Острец край Велинград. През 2001 г. получава наградата "Жена на годината" в областта на археологията и бизнеса от Американския биографичен институт. Тя е автор на множество книги и повече от 200 научни статии. Член е на престижни национални и международни организации, включително в борда на директорите на националния комитет на ИКОМОС - ЮНЕСКО, в Научния комитет по погребална археология - Браила и Световния археологически комитет. Конгрес-член и координатор за Централна и Източна Европа и Азия. Носител е на японски орден „Изгряващо слънце – Златни лъчи с розета”, на наградата за археологически разкопки на 20-ия конгрес на UISPP (Международен съюз за праисторически и протоисторически науки) – Тимишоара, член на борда на директорите на ИКОМОС-България и Световния археологически конгрес (WAC). Научните интереси на проф. Гергова включват тракийска археология, бронзова и желязна епоха, етногенетични процеси, тракийска култура в евразийски контекст, култова археология, миграции, археометрия и опазване на културното наследство. Откривател е на множество древни обекти и съкровища, много от които бяха изложени по време на изложбата „Епопеята на тракийските царе“ в музея Лувър през 2015. Днес проф. д-р Диана Гергова е един от най-уважаваните и известни археолози в Европа и изнася лекции на конференции по целия свят. Присъствието ѝ в Кон Минервоа е изключително събитие за всички, които се интересуват от археология, история и отношенията между Окситания и България.
Изложбата „Сборяново – природа и паметници, богове и хора“ ще може да бъде разглеждана в галерия GreenCat в гр. Кон Минервоа от 16 август до 3 септември. /ПВ/
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text