site.btaКирило-Методиевският научен център при БАН представя изложбата “За Кирил и Методий някога и сега“ на 22 май
Кирило-Методиевският научен център при Българската академия на науките (КМНЦ – БАН) ще представи изложбата “За Кирил и Методий някога и сега“ на 22 май 2024 г. от 11:00 ч. в Античния културно-комуникационен комплекс “Сердика“ (Ларго София).
Изложбата е посветена на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Експозицията е част от програмата на Европейския културен маршрут “Кирил и Методий“ на Съвета на Европа, на чиято годишна асамблея гр. София е домакин.
Съорганизатори на събитието са Столичната община и Музеят за история на София, допълват от БАН.
Кирило-Методиевският научен център, в сътрудничество с Института по математика и информатика при БАН, беше организатор на изложбата ''Южнославянски кописти и скриптории от XIV век'' Експозицията запознава посетителите с процеса на създаване на ръкописната книга; с науката, която изучава писмото – палеографията, както и с осем български и осем сръбски кописти, оставили имената си в ръкописите. Изложбата е на разположение за посетители до 27 май в градинката “Кристал“, в София.
Кирило-Методиевският научен център е създаден на 1 март 1980 г. с разпореждане № 7 от 11 февруари 1980 г. на Бюрото на Министерския съвет като научна организация към Българската академия на науките, юридическа личност на бюджетна издръжка, със седалище в София. Центърът извършва научноизследователска, популяризаторска и пропагандна дейност у нас и в чужбина, както и координация на научните изследвания, свързани с делото на Кирил и Методий. Той е наследник на Климентовата комисия на БАН, с чието основаване през 1913 г. се институционализират за първи път изследванията по кирилометодиевистика в България, и на Комисията за издаване изворите за живота и делото на Кирил и Методий -1934 г.
Кирило-Методиевският научен център издирва, проучва и популяризира феномените на кирилометодиевската традиция като един от фундаментите на българската и европейската културна идентичност в цялото многообразие на средата, в която те са се развили.
/ЙВЛ
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text