site.btaАНА-МПА: Гръцкият премиер Мицотакис представи четири предложения за „интелигентна зелена сделка“ на пленарното заседание на COP29
„Срещаме се отново в критичен момент. Климатът се променя и събитията ни напомнят за това. Тази реалност придава на нашите дискусии ново усещане за неотложност“, каза гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис днес на пленарната сесия на 29-ата Конференция на страните по Конвенцията на ООН за изменението на климата (COP29), предаде за БТА гръцката агенция АНА-МПА.
Той подчерта, че „Гърция е пионер в енергийния преход. Нашите емисии са намалели с 45% в сравнение с 2005 г., а участието на лигнитните въглища, които ясно покриват повече от 50% от нашето производство на електроенергия, сега е намалено до едва 6%. Днес ние разчитаме на вятърна и слънчева енергия за почти половината от нашите нужди от електроенергия. Ние изолираме домове и създаваме верига на стойност в улавянето на въглерод за нашата индустрия. Гърция е абсолютно ангажирана с енергийния преход."
Относно Европа той каза, че тя е лидер във възобновяемата енергия, но все още има по-високи цени на енергията от другаде. „Ние сме единственият регион, който налага тежък данък върху емисиите. Ние сме почти сами в защитата на правилата на свободната търговия", отбеляза Мицотакис.
Той подчерта, че „делът на Европа в глобалните емисии намалява и през 2023 г. е само 6%“. Не можем да бъдем накарани да изоставим индустрията. Нулевите емисии трябва да бъдат част от по-широка европейска стратегия, а не обратното."
Мицотакис добави, че е ясно, че „имаме нужда от интелигентна зелена сделка“ и цитира „четири спешни корекции, за да стигнем дотам“.
Първо, Европа и светът трябва да бъдат по-честни по отношение на компромисите, свързани с енергийния преход. Енергийният преход ще намали разходите в дългосрочен план, но този преход няма да бъде безболезнен. Наша отговорност е внимателно да оценим тези компромиси, а не да се надяваме, че магически ще изчезнат.
Второ, Европа се нуждае от рестартиране по отношение на регулаторната рамка. Ние харчим твърде много, за да постигнем цели, които са обект на ограничен контрол и се радват на ограничена легитимност. Не можем да контролираме този преход.
Трето, Европа трябва да се ангажира отново с вътрешния енергиен пазар. В реториката всички подкрепят вътрешния пазар, но на практика Европа често е комбинация от 27 различни стратегии.
В цяла Европа, но също и по света, нашите граждани са засегнати от безпрецедентни бедствия, свързани с климата.
„Нуждаем се от повече ресурси, за да се подготвим да реагираме навреме, за да спасим животи и имущество и да помогнем на хората и общностите да се възстановят след бедствие. Не можем да се фокусираме толкова върху 2050 г. и да забравим за 2024 г.“, отбеляза гръцкият премиер.
Завършвайки речта си на пленарното заседание на COP29, Мицотакис подчерта: „Аз съм по-отдаден повече от всякога на Зелената сделка на ЕС. Европа трябва и ще остане световен лидер в прехода. Но ние трябва да бъдем умни и реалисти, съсредоточени върху данните и науката, с повишена гъвкавост и с подновено усещане за това, което Европа, обединена, може да постигне."
(Това е новина от деня в Гърция, избрана от агенция АНА-МПА за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Гърция да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)
/ЕЩ/
news.modal.header
news.modal.text