site.btaТрябват целенасочени инвестиции в мрежи и взаимна свързаност, за да се реши проблемът с високите енергийни цени в Югоизточна Европа, каза министър Малинов
Съществува сериозна необходимост от целенасочени инвестиции в мрежи и взаимна свързаност. Решаването на този проблем е ключът към адекватен отговор на предизвикателствата, свързани с високите енергийни цени в региона на Югоизточна Европа. Ето защо подкрепата за всички пазарни участници, включително инфраструктурните оператори, е решаваща. Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по време на среща със своите колеги от Гърция и Румъния – министрите Теодорос Скилакакис и Себастиан Бурдужа. Тримата разговаряха в рамките на заседанието на енергийните министри от ЕС, което се провежда в Люксембург, съобщиха от Министерството на енергетиката. Оттам припомнят, че преди месец трите държави излязоха с обща позиция пред ЕС и призоваха за солидарност при решаването на проблема на европейско равнище.
БТА уточнява, че министрите на енергетиката на Гърция, Румъния и България призоваха Европейската комисия да обложи с данък свръхпечалбите на производителите и търговците на електроенергия и да даде приоритет на развитието на енергийните връзки в Югоизточна Европа. В съвместното писмо министрите настояват за мерки за справяне с наблюдаваното това лято рязко покачване на цените на едро на електроенергията в Югоизточна Европа. В писмото се поставя акцент върху важни въпроси като липсата на достатъчен капацитет за енергийна свързаност, фрагментацията на енергийните пазари и ограничения гъвкав производствен капацитет. Геополитически фактори и сигурността на доставките на енергия също се споменават в писмото. В него се посочва също така и нуждата едновременно от краткосрочни и дългосрочни мерки.
От Министерство на енергетиката информират още, че енергийните министри на България, Гърция и Румъния се обединиха около от установяване на навременни мерки, с които да се повиши готовността на региона на Югоизточна Европа. Трябва да продължат анализите за установяване на причините, довели до ситуацията, включително и: анализи на наличността на физическите капацитети за търговия с електроенергия; отчитане на спецификите на националните пазари; съществуващата електроенергийна свързаност в региона на ЮИЕ и преодоляване на съществуващи бариери; повишаване на пазарната взаимосвързаност в ЕС; физическата наличност на капацитети за търговия и тяхното адекватно разпределяне; потенциален дефицит на електроенергия в Украйна през настъпващия зимен период. Тримата министри се съгласиха, че най-ефективен в кризисни времена е общият подход, базиран на координирани действия и взаимна подкрепа.
Министрите Скилакакис, Бурдужа и Малинов оцениха високо обсъждането на темата по време на заседанието на енергийните министри по-рано през деня и отбелязаха необходимостта от координирани действия на европейско равнище, които да предотвратят задълбочаването на проблема през предстоящия зимен сезон.
В рамките на заседанието в Люксембург енергийните министри от ЕС също дискутираха ситуацията с цените на електроенергията и се запознаха с информация от Европейската комисия относно подготовката на зимен сезон 2024/2025 г. Министър Малинов посочи, че високите цени на електроенергията в Югоизточна Европа имат негативен ефект върху икономиката и потребителите и изискват адекватни мерки за адресиране на проблема. "В тази връзка, съвместно с Гърция и Румъния, България изпрати до Европейската комисия анализ на основните причини, довели до тази ситуация и предложения за краткосрочни и дългосрочни мерки", изтъкна министър Малинов. По неговите думи, премахването на бариерите пред свързаността между енергийните системи на държавите-членки в ЕС ще подобри сигурността на доставките, ще увеличи гъвкавостта и ще намали ценовата волатилност. "Инвестициите в сигурност на доставките и устойчиво и балансирано енергийно производство са от ключово значение", допълни служебният енергиен министър.
В изказването си в пред Съвета той посочи още, че очакваният потенциален дефицит на електроенергия в Украйна през предстоящия зимен сезон от около 6 гигаватчаса налага допълнителен анализ и прилагане на целенасочени мерки, така че да бъдат минимизирани евентуални негативни ценови ефекти върху пазара. "България ще продължи да подпомага солидарно Украйна в процеса по възстановяване на разрушената енергийна инфраструктура. В допълнение разглеждаме и възможни варианти за подпомагане на страната с оглед недостига на електроенергия", допълни министър Малинов, цитиран от пресцентъра на Министерството на енергетиката.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text