site.btaБюджетната комисия прие процедурните правила за избор на членове на Сметната палата, Фискалния съвет, БНБ, КФН и КПНРО
Комисията по бюджет и финанси към парламента прие процедурните правила, определящи условията за избор на кандидатите за редица държавни длъжности в органи, чиито членове се избират от Народното събрание.
Депутатите одобриха 5 проекта на решения за приемане на процедурни правила за условията и реда за предлагането на кандидати, представяне и публично оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по бюджет и финанси, както и процедурата за избор от Народното събрание.
Приетите проекти на решения за процедурните правила засят избора на следните държавни длъжности: двама зам.-председатели и двама членове на Сметната палата, кандидати за председател и четирима членове на Фискалния съвет, кандидат за подуправител - ръководител на управление "Банков надзор", на Българската народна банка, кандидати за председател, кандидат за заместник-председател, ръководещ управление "Надзор на инвестиционната дейност", кандидат за заместник-председател, ръководещ управление "Застрахователен надзор" и кандидат за заместник-председател, ръководещ управление "Осигурителен надзор", на Комисията за финансов надзор и кандидати за председател и четирима членове на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори.
Председателят на бюджетната комисия Делян Добрев посочи, че проектите на процедурни правила почти не се различават спрямо предхоните варианти, прилагани в миналото, като в някои случаи има удължени срокове.
Добрев добави в началото на гласуването, че ако бъдат одобрени правилата, ще влязат в седмичната програма през следващата седмица, което ще осигури достатъчно време на депутатите да се запознаят с тях.
Членът на бюджетана комисия Мартин Димитров от ПП-ДБ предложи изменение в текста на процедурните правила, което да изисква по-детайлна проверка на кандидатите за председатели и членове относно наличието на проверки или досъдебни производства срещу тях.
Според Делян Добрев подобна поправка може да наруши правилата на кандидатите за членове и председатели, тъй като е важно не дали някой е бил подлаган на проверка или досъдебно производство, а дали в крайна сметка е бил осъждан или не. Според него подобно изискване води до "омаскаряване" на кандидатите.
Йордан Цонев от "ДПС-Ново начало“ също се изказа против подобна поправка, тъй като според него тези проверки могат да бъдат образувани по сигнал срещу предложени кандидати за въпросните държавни длъжности.
"Това е способ за обстрелване", каза Цонев.
В крайна сметка предложенията на Мартин Димитров бяха отхвърлени, като гласуването по тях бе проведено преди гласуването на всеки един от проектите на решения за определяне на процедурни правила.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text