site.btaЯмболският театър насърчава ученици да открият света на драматургията и менажирането на културни събития


Възможностите за професионална реализация като драматурзи, автори на критически текстове и мениджъри на културни събития представи пред десетокласници от Профилираната гимназия „Васил Левски” в Ямбол директорът на Драматичен театър (ДТ) „Невена Коканова” Дияна Радева. Не само нашият театър, но и повечето в страната нямат драматурзи – това е една ниша, в която бихте могли да влезете, обърна се към учениците тя и ги насърчи отсега да опитват да пишат текстове, които културната институция се ангажира да популяризира.
Срещата на директора на ДТ „Невена Коканова” бе с ученици от 10 "а" клас, паралелка „Хуманитарни науки” и техния преподавател Таня Вълева. Това е единствената гимназия в областта, която предлага хуманитарен профил и тук се събират ученици, изкушени от писането, литературата, изкуството, посочи Вълева. Затова и разговорът за перспективите, които дава обучението по „Театрознание и театрален мениджмънт”, каквото предлага Националната академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ) „Кр. Сарафов“, бе именно с тях.
При вас съм в качеството на работодател, обърна се към учениците директорът на ямболския театър. Ние имаме огромна нужда от такива кадри, защото без драматургията, без театралната критика, без доброто пишещо перо, което стават хората, завършили Академията, театърът не би могъл да съществува, посочи Дияна Радева. Тя се ангажира да даде възможност за съвместна работа още в първи курс от обучението на бъдещите студенти.
Отворени сме за партньорство и отсега, допълни ръководителят на културния институт, провокирана от предложение на директора на гимназията Донка Атанасова, която бе гост на срещата.
Дияна Радева насърчи учениците да пишат текстове за спектакли, които театърът ще разпространява по своите комуникационни канали. Това могат да бъдат представяния на нови постановки, репортажно отразяване на представления или дори проекти на драматургични текстове. Пишете, развивайте уменията си, това ще ви даде ценен опит, а и увереност в способностите ви, насърчиха учениците директорът на театъра и от екипа на профилираната гимназия.
Даването на шанс за творческа изява на ученици не новост за ямболския театър. Дияна Радева припомни, че в момента плакатите на двете премиерни заглавия – „Изсвири го пак, Сам” по пиесата на Уди Алън и „Има ли смисъл да утепваме мечка” от Панчо Панчев са дело на ученици. Те бяха изработени от възпитаници на ямболската Гимназия по строителство, архитектура, геодезия и дизайн „Кольо Фичето”, специалност „Графичен дизайн”. Отделно, за снимки на актьорите Милица Гладнишка и Симеон Лютаков от постановката „Денят, в който спрях да си изневерявам“ пробни прически са правени от ученици от специалност „Фризьорство” на Професионалната гимназия по лека промишленост, екология и химични технологии" в Ямбол.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина