site.bta"Радвам се, че спечелихме, но трябва да си вземем някои поуки", каза капитанът на България Цветан Соколов

снимка: Данаил Войков/БТА

Изказване на капитана на България Цветан Соколов след победата на България над Финландия с 3:1 гейма в мач от група В на Европейското първенство по волейбол.

Цветан Соколов (капитан на България) - „Важна победа, това е най-важното. Трудно започнахме, проблемът е, че допускаме винаги в началото да ни поведат с няколко точки, което не е ОК, защото след това трябва да рискуваш и не винаги може да се получи. Така че радвам се, че спечелихме, спечелихме три точки, но наистина трябва да си вземем някакви поуки, занапред да нямаме едно отпускане още от началото, още в началото трябва да тръгнем агресивно и да търсим точки ние, а не да чакаме другият отбор да ни ги подари.

Аз още преди да започне Европейското първенство казах, че като домакини и стените помагат. Публиката беше до нас, подкрепяше ни и винаги, дори когато не бяхме на висота, те бяха до нас и с нас и има благодаря наистина страшно много. Защото много пъти съм казвал, че публиката е седмият играч на игрището. Смяната ми във втория гейм е треньорско решение, нямам травми. Няма никакво значение какво се случва, независимо дали играя или не играя, важна е победата, важен е отборът.

Разбира се, в модерния волейбол в момента всичко е игра на сервиз, сервиз-блок, ако биеш добър сервиз означава, че след това можеш по-спокойно да имаш сайд-аут, да имаш брейк пойнт, много по-спокоен си да рискуваш. Последният гейм показа, че ако бием един хубав сервиз, дори да не търсим толкова асове, ако ги разсейваме на посрещане просто се играе много по-леко. Още в началото казах, че класирането, да гледаме да си правим някакви сметки е най-големия проблем.

Мисля, че на това нещо не трябва да обръщаме внимание кой кой е, дали е първи или е втори, важното е ние да си гледаме нашата паничка, да гледаме ние какво правим, да се борим за победа, независимо дали е 3:0, 3:1 или 3:2. Важно е нашият отбор да израства побеждавайки. Спокойствието идва с победите. Много по-спокоен ще си ако побеждаваш. Ние в момента нямаме право на грешка и трябва да се раздаваме във всеки един мач и да търсим победа, така че нека да гледаме напред. Имаме един ден почивка, в който няма да играем мач, да обърнем внимание на някои детайли, дори и малко да обърнем внимание на тях, за да може да подобрим и да търсим победа в следващия мач.

В момента доживяхме такива години, в които няма абсолютен фаворит, като изключим един-два отбора в света, може би – три. В момента може да се случи всичко в един мач, както видяхте Испания излезе и ни „уби“ със сервиз, изкараха ни извън третия метър и след това нямаше как да играем срещу тях. Те рискуваха и победиха, ние днес играхме по-изчистено, търсехме например да има повече разигравания, да държим топката в играта и това ни се уплътни, защото ние сме отбор, който е добре на блок, стои добре в защита, така че нека да използваме нашите силни страни и да се постараем наистина да си върнем това самочувствие на сервиз, защото нашият отбор може.“

Към 00:03 на 07.08.2024 Новините от днес