site.btaНавършват се 117 години от рождението на Иван Хаджийски, считан за един от основоположниците на българската социология
Навършват се 117 години от рождението на Иван Хаджийски, считан за един от основоположниците на българската социология.
Във връзка с годишнината членове на екипа на троянския Музей на занаятите разказаха пред БТА за съхраненото в музея наследство на социолога и показаха някои рядко излагани вещи и снимки, свързани с живота му. В културната институция се пазят част от библиотеката на Хаджийски, снимки и архивни документи, както и някои лични вещи, дарени от семейството му. Родната къща на социолога в Троян също е част от музейните обекти.
Хаджийски следва философия и право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. В столицата работи като адвокат, развива богата журналистическа и обществена дейност.
Но още преди това, през 1931 г., той осъществява първата си социологическа анкета с 43 чирачета в Троян, която става основа за по-късните му изследвания.
От 1936 г. Хаджийски започва да обикаля България пеша и на колело. Наблюденията си от прякото общуване с народа той издава във фундаменталното си изследване „Бит и душевност на нашия народ“.
За десет години Иван Хаджийски написва 4 книги и над 20 студии и статии. Трудовете му, изследващи българската народопсихология, излизат след смъртта му под общото заглавие „Оптимистична теория за нашия народ“. Първият том на книгата е издаден през 1940 г., вторият – през 1945 г. (посмъртно), а третият е изгубен в края на 1940-те години, без да бъде публикуван.
Цветан Тончев, дългогодишен фотограф към Музей на занаятите – Троян разказа за дарението на лични вещи, книги и снимки, което семейството прави на Музея на занаятите по повод 75 -ата годишнина от рождението на социолога. Към днешна дата в троянския музей се съхраняват 191 книги от личната библиотека на Иван Хаджийски, 41 лични документа и 40 снимки на неговото семейство, родът му и с техни приятели. В музея се пазят и часовникът и пишещата машина на Иван Хаджийски.
„Първият спомен, който изниква, е от детските ми години, когато като ученици в прогимназията, носеща името на Иван Хаджийски, ни водеха винаги на тази дата – 13 октомври, на поклонение пред гроба му, който се намираше над църквата „Света Петка“ в Троян“, разказа Тончев. Той припомни, че паметникът на социолога, който днес е сред емблемите на Троян, е издигнат по повод 105-ата годишнина на Хаджийски, като в откриването са участвали проф. Петър- Емил Митев и членове на семейството.
На 4 октомври бе друга знакова годишнина, свързана с името на социолога – 80 години от гибелта му. На 26 септември 1944 г. той заминава като доброволец – военен кореспондент в щаба на Втора българска армия. След малко повече от седмица загива при сражение с елитната немска СС дивизия „Принц Ойген“ в местността Висока чука, до с. Велико Боненце в Сърбия, припомнят от музея.
Днес името на социолога носят две училища - в Троян и София, улици, както и Институт по социология, базиран в София.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text