site.btaЗа Освобождението на Търговище има издаден вестник през 1943 г., съобщават от библиотеката
За Освобождението на Търговище има издаден цял вестник през 1943 г. Броят е „Специален“, съобщават от регионалната библиотека „Петър Стъпов“. Изданието се съхранява в дигиталната библиотека „Мост през вековете“ на културната институция.
Дигиталната библиотека дава възможност читателят да прелисти изданието и да се потопи в атмосферата на града. Вестникът е "Лист на свободата", брой "Специален ", от 30 януари 1943 г. Издаден е със съдействието на Търговищката градска община, добавят от културната институция. Списан е от Стефан Николов и Димитър Харизанов.
Изданието е събрало исторически факти, дати и събития; поименно изброяване на четници; стихотворения; статии за просветното и културно дело в града; интервю с няколко останали живи джумайци за дните в навечерието на Освобождението на Търговище. Написан с горещ плам и народна любов, този вестник няма да остави нито един джумалиец равнодушен, казват от екипа на библиотеката.
Сред поместените спомени са и тези на баба Гануша Боярова, която в онези дни е била около 14-15 годишна и която започва разказа си с думите: „Теглото ни край нямаше“. Жената разказва, че „… беше понеделник, преди Антония. Заранта мама готвеше, батю отиде да напои биволицата, а пък аз перях дрехи. Като се върна батю (30 г.), каза изплашено: мамо, турците идват да ни колят.
Напуснахме работата си и в миг, с плач се разбягахме в съседните къщи и се скрихме в тавана на Панайот Стайчевата къща, в сегашната улица “Никола Симов”. Турците влязоха в двора на П. Стайчев с извадени ножове, псуваха и се заканваха. Като разбраха, че на тавана има скрити българи, озверени започнаха да блъскат вратата на къщата. По покривите ние избягахме в къщата на налбантина Димитър. Там имаше събрани 20-30 души от махалата. Тук решихме да бягаме с аскера за Шумен…”
Жената продължава разказа си, подробно описан в специалното издание, и си спомня обири на пари и пендари, извършени от турците, както и убийства, дори и това на брат си, който държал едно от децата си в ръце.
Както БТА съобщи през януари, къщи „живи крепости“ във възрожденския квартал „Вароша“ в Търговище още пазят спомена за събитията от Освобождението на града.
В края на листа авторите призовават читателите: “Пазете свободата си, чеда на майката земя!”
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text