site.btaСдружение „Институт Перспективи“ в Свищов е част от новосъздадената национална работна група за местна младежка политика
Сдружение „Институт Перспективи“ в Свищов e включено в новосъздадената национална работна група за местна младежка политика, която е експертно-консултативно звено по въпросите на младежката работа на национално и местно ниво. Това съобщиха от сдружението.
Националната работна група има за цел да създаде благоприятни условия за пълноценно личностно развитие на младежите и участието им в обществения и икономическия живот, както и приобщаването им в управлението на местно, областно и национално ниво чрез дейности, насърчаващи развитието на младежите в страната. Тя ще изпълнява функции като подобряване на изпълнението на Националната стратегия за младежта; хармонизиране на местната младежка политика в общините на територията на Република България; изработване на общи елементи и стандарти за прилагане на младежката политика на местно ниво; разработване на система за копродуциране на политики с младите хора и създаване на концепция за Национална младежка столица.
Състава на работната група е от 13 организации, които са общини с функциониращи младежки центрове и други младежки организации. „Институт Перспективи“ е единствената младежка организация, която осъществява своята дейност в малка община в състава на работната група. Освен това тя е една от трите организации от Северна България, допълниха от сдружението.
Оттам уточниха, че на днешното заседание на групата, провело се в сградата на Министерството на младежта и спорта, са приети правилата за работа на националната работна група. За председател на работната група бе избран Стефан Кръстев, зам.-кмет на Община Перник, а зам.-председател стана Петър Бодуров, представител на Фондация "Подобри". Те са с мандат от 12 месеца.
Сдружение „Институт Перспективи“ бе представено от Ахмед Куйтов, председател на сдружението и докторант в Стопанска Академия „Димитър А. Ценов“, както и от Антон Ламбров, ученик в 12 клас на Средно училище „Димитър Благоев” в Свищов, който е най-младият член на работната група и е част от ръководния екип на сдружението. В срещата участваха още зам.-министърът на младежта и спорта Петър Младенов, както и представители на местни власти, неправителствени младежки организации, младежки центрове, местни консултативни съвети за младежта.
За БТА Куйтов посочи, че е представил предложение за иницииране на промени в законодателството, които да позволяват при желание гражданите да предоставят до 1.5% от своя дължим данък по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) на младежки организации, регистрирани в обществена полза.
По думите му това ще позволи да се развие значително секторът и той да бъде по-устойчив и полезен на младите хора. Към момента финансиране е възможно единствено по проекти на ЕС и по две национални програми, чиито бюджет е твърде ограничен, уточни Куйтов. При наличието на възможност гражданите да предоставят част от своя данък на младежите, ще има начин родителите да подкрепят пълноценното развитие на своите деца, посочи той. Ахмед Куйтов допълни, че е нужно да се разсъждава върху контролните механизми относно оползотворяването на тези средства.
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text