site.btaДискусия за устойчивото управление и развитие на селските територии се проведе в Стопанската академия в Свищов
Кръгла маса на тема „Теория и практика за устойчиво управление и развитие на селските територии в България” се проведе в Стопанска академия (СА) „Д. А. Ценов” - Свищов. Научният форум e планирано мероприятие в рамките на Административен договор № КП-06-Н55/1 от 15.11.2021 г. на тема „Развитие на селските територии в условията на трансформираща се към устойчивост икономика”. Проектът е финансиран от Фонд „Научни изследвания” при Министрството на образованието и науката по „Конкурс за фундаментални научни изследвания – 2021 г.”, съобщиха от екипа на висшето училище.
Ръководителят на проекта – проф. д-р Марина Николова, представи екипа, включващ изследователи от Стопанска академия „Д. А. Ценов” в партньорство с Университета за национално и световно стопанство (УНСС) и Икономически университет (ИУ) – Варна, както и външни, привлечени към базовата организация, експерти.
Основната цел на научноизследователския проект е проучване на теоретико-методологическите основи и институционалните императиви при развитието и управлението на селските територии в България, изискващи формиране на системи за взаимодействие между органите на властта и стопанските структури, и разработване на концептуален модел за устойчиво развитие на територията. Теза на изследователския проект е, че развитието на селските територии се предопределя от разнообразни фактори с позитивно и негативно въздействие и е необходимо изграждане на адекватни политики за тяхното устойчиво управление и развитие.
С представените близо 40 доклада за участие в кръглата маса е издаден сборник. В него са включени доклади от представители на научни институции, включително седем български университета (СА „Д. А. Ценов”, УНСС, ИУ - Варна, Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий”, Технически университет - Габрово, Технически университет - София, Висше военновъздушно училище „Георги Бенковски” - Долна Митрополия), както и два научноизследователски института (Институт по планинско животновъдство и земеделие - Троян и Институт по рибарство и аквакултури – Пловдив), допълват от висшето училище. /ПВ/
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text