site.btaСтара Загора почете паметта на всички воини, дали живота си в боевете за защитата на града през 1877 г.
Днес Стара Загора чества 147-ата годишнина от боевете за защитата на града по време на кръвопролитните сражения през 1877 г. В знак на почит и признателност към героизма на загиналите за свободата едновременно бяха поднесени венци пред паметника на Трета опълченска дружина и подп. Калитин, паметника на защитниците на Стара Загора 19 юли 1877 г., паметника на загиналите във войните старозагорци, паметника на участниците в Старозагорското въстание, мавзолея – костница 19 юлий 1877 г., паметника на загиналите българи и руси в Старозагорския и Джуранлийския бой 19/31 юли 1877 г.
Кулминацията на честванията се състоя на мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора“, където се проведе тържествен общоградски ритуал със заупокойна молитва и поднасяне на венци и цветя в памет на знайните и незнайни защитници на града.
„Днес, на този значим ден, отново сме изправени тук, за да почетем 147-та годишнина от боевете при Стара Загора. Боеве, които остават неразделна част от нашата история, показали високия български дух и патриотизъм в нашите предци. На 31 юли 1877 година те се изправят срещу многократно превъзхождащ ги враг, готов с всякакви средства да постигне своите цели. По време на тези боеве нашите предци показват масов героизъм, себеотрицание, дух и воля, и изпълняват поставените им задачи - да защитават Стара Загора и жителите ѝ“, каза в словото си бригаден генерал Мирослав Костадинов, командир на Втора Тунджанска механизирана бригада. Той посочи, че „именно това позволява да бъде подготвена защитата на проходите на Стара планина, което се оказва стратегическо условие за спечелването след това на войната и обявяването на независимостта на България. Подвигът, който те извършват, трябва да остане светъл спомен за нас. Всички ние да го помним и да го предаваме на нашите деца и на поколенията след нас. Ние, военнослужещите от Втора Тунджанска механизирана бригада, сме горди, че при изпълнението на нашата задача по защитата на суверенитета и независимостта на Република България черпим вдъхновение от подвига на нашите предци и с решителна чест сме готови да изпълним нашата задача, показвайки същия героизъм и себеотрицание като тях“, каза още бригадният генерал.
Водещ на честването беше старозагорският поет Йордан Пеев, който разказа славната история за боевете от преди 147 години.
Мемориалният комплекс "Бранителите на Стара Загора" е издигнат в памет на героичните и трагични събития, сполетели града по време на Руско-турската война (1877-1878). Той е посветен на битката за Стара Загора на 19/31 юли 1877 г. В основите на развятото знаме, което българските опълченци и руските войни опазват с цената на своя живот, е положена костница. Върху саркофага са изписани думите на поета Михаил Берберов: "Стара Загора, Стара Загора, жив град с темели в кости забити..." На вечна стража пред знамето стоят фигурите на шестима опълченци и руски офицер –символ на непреодолимата преграда, която срещат неприятелските орди на Сюлейман паша и на шестте опълченски дружини, от които се ражда бъдещата българска армия, информират от отдел "Туризъм" на Община Стара Загора на официалния си сайт.
Мемориалните стени разказват за пътя на Самарското знаме от момента на връчването му на Българското опълчение в румънския град Плоещ на 6/18 май 1877 г. до епичната битка за защитата на Стара Загора през юли 1877 г. Монументално стълбище със сто стъпала напомня, че паметникът е издигнат век след боевете за Стара Загора. В памет на саможертвата и храбростта на защитниците на града, на 30 юли 1977 година тържествено се открива мемориалният комплекс „Бранителите на Стара Загора“. Комплексът е включен в Стоте национални туристически обекта, допълват още от общинската администрация.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text