site.btaПриемане на план за обновяване на Централната минерална баня в София предлагат общински съветници
Приемане на план за обновяване на Централната минерална баня в София предлагат общинските съветници Борис Бонев, Пламена Терзирадева и Цветелина Симеонова – Заркин в доклад, който е дневния ред на предстоящото заседание на Столичния общински съвет (СОС) утре. Това се посочва на интернет страницата на СОС.
Централната минерална баня е емблематична сграда в центъра на София- недвижима културна ценност от национално значение, посочват вносителите на доклада.
„Минералната вода при нея е бистра, без цвят и мирис, природно чиста. Тя е слабо минерализирана и ниско радиоактивна. Препоръчва се при стомашно-чревни, жлъчно-чернодробни бъбречно-урологични и метаболитни заболявания. По данни на Българска асоциация за термално наследство 1 036 800 литра от дебита на тази вода изтичат в канала ежедневно, вместо да се ползват за здравна превенция, рехабилитация и лечение“, се отбелязва в доклада.
На територията на София има шест минерални бани с различен статут на защита. От тях работят само две
Панчарево и едното крило на реставрираната баня в Банкя. В общината са регистрирани едва пет СПА центъра и четири уелнес центъра, включително тези в Панчарево, се отбелязва в доклада.
Към момента термалното наследство на София е недостъпно както за гражданите, така и за гостите на столицата, посочват общинските съветници.
Вносителите на доклада предлагат сградата на Централната минерална баня да се приведе във вид, в който да изпълнява функцията на балнеоцентър и да се финансира от Столичната община. „Най-подходящият инструмент за целта е Фондът за устойчиви градове, предвиждащ и частично безвъзмездно финансиране за сгради - недвижими културни ценности“, отбелязват те.
Пълният текст на доклада е достъпен на сайта на Столичния общински съвет.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text