site.btaСливенският музей спечели проект за временна експозиция "Тайните на Калояновската гробница" чрез VR технология
Регионален исторически музей "Д-р Симеон Табаков" спечели проект за изготвяне на временна експозиция "Тайните на Калояновската гробница" чрез VR технология, съобщиха от културния институт. Проектът включва и изграждане на възстановка на интериора на несоциализираната и недостъпна за обществото гробница в новообособена експозиционна зала. Това би позволило да се популяризира движимото и недвижимото културно наследство в региона, като предметите, открити в гробницата, ще бъдат показани в техния оригинален контекст.
В помещение на музея ще бъде направена 3D възстановка на самата гробница, обясни пред репортер на БТА директорът на музея доц. Николай Сираков. Там ще могат да бъдат видени експонатите, открити в единствената каменна гробница по средното течение на Тунджа в село Калояново. Не се очаква в скоро време тя да бъде експонирана.
Калояновската гробница е открита случайно в началото на месец ноември 1963 г. от Иван Чакмаков в неговия двор. Разкопките, организирани от тогавашния Окръжен исторически музей в Сливен, са извършени под ръководството на Мария Чичикова, научен сътрудник в Археологическия институт и музей при БАН.
Надгробната могила, разположена в западния край на селото, се състои от две преддверия и гробна камера, а датировката й е от втората четвърт на IV в. пр. Хр. Сред значимите погребални дарове са златен нагръдник с 22 златни пластинки, фрагмент от бронзов шлем, железен лемеж. Сред откритите там предмети са червенофигурна керамика - пелике (керамичен съд, подобен на амфора) с изображение на завръщането на Аполон от страната на хиперборейците и изображение на Дионис. При покойника, погребан в могилата, е открит златен нагръдник, апликации. В предверието на могилата е погребан кон, заедно с украса за конската амуниция от сребърни пластини.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text