site.btaДействащият у нас закон за личната помощ е неработещ, смята председател на сдружение на хора с увреждания
Действащият у нас закон за личната помощ е неработещ. Обидно е да се говори за приобщаване на хората с увреждания, защото те са част от този свят. Това каза Нина Жишева, която е председател на Сдружение “Център за независим живот”, по време на дискусията "Български гласове за Европа: подкрепа за уязвимите и ромите", организирана от Българската телеграфна агенция (БТА) в Сливен. Сред разискваните теми са политиките на ЕС и България по отношение на образованието, здравеопазването и социалното включване на уязвими групи и маргинализирани общности.
По думите ѝ решенията са елементарни и съществуват в редица европейски страни, където местните роми, не „пришълците от България“, както и хората с увреждания, живеят като всички останали хора. „Не знам защо в България все още се опитваме да открием топлата вода. Аз съм на 66 години и от двегодишна възраст съм в инвалидната количка. Част съм от този свят. Къде ще ме прибщават?“, каза Жишева.
Според нея правилната посока е осигуряване на условия, а не просто на средства. „Чуваме да се говори за милиони левове, но решенията не са винаги пари, помощи и повишаване на пенсиите. Тези милиони животът на колко души са променили?“, обърна се към българските и европейски политици тя. Жишева допълни, че образованието е важна част от интеграцията на ромите и докато за тях то е възможно, често за децата с увреждания няма достъпна среда.
Дискусията в Сливен се организира в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, на която БТА партнира с инициативата си „Български гласове за Европа“, осъществявана с подкрепата на Европейския парламент. Събитието в Пресклуба на БТА в Сливен е осмото поред в страната по различни ключови теми. То се провежда в хибриден формат, като може да се проследи:
- във фейсбук страницата на БТА: https://www.facebook.com/events/994045627867595
- в YouTube: https://youtu.be/2XDpyhiLjvg
/РЗ/
news.modal.header
news.modal.text