Местна конференция по проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание" в Силистра

site.btaРезултатите от политиката на сближаване и проблемите при дуалното обучение обсъдиха в Силистра по време на местна конференция

Резултатите от политиката на сближаване и проблемите при дуалното обучение обсъдиха в Силистра по време на местна конференция
Резултатите от политиката на сближаване и проблемите при дуалното обучение обсъдиха в Силистра по време на местна конференция
БТА организира местна конференция в Силистра по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание”, който агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия. На снимката (от ляво надясно): Диана Бебенова от СНЦ „Паралел” - Силистра, експертът в община Силистра Галина Даскалова, заместник-кметът на община Силистра Стелиян Стойчев, кореспондентът на БТА в Силистра Александър Леви и доц. Диана Железова от Филиала на Русенския университет в Силистра. Снимка: кореспондент на БТА в Русе Бисер Тодоров

Новостите в политиката на сближаване в Европейския съюз (ЕС) за периода 2021 г. – 2027 г. и постигнатите резултати през периода 2014 г. – 2020 г. бяха обсъдени на местна конференция в Националния пресклуб на БТА в Силистра. Тя е организираната по проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", който агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК). Специален акцент в дискусията бе поставен върху дуалното образование и уменията като двигател за развитието на регионите и какво са допринесли България и балканските държави за развитието на Европа.

Спойката между местната власт, образованието и бизнеса е от съществено значение за развитието на региона, каза Стелиян Стойчев, зам.-кмет на община Силистра. Той посочи, че подобни форуми могат да бъдат основа на ползотворно бъдещо сътрудничество.

Галина Даскалова, началник отдел „Образование и младежки дейности” към Община Силистра отчете, че се отчита ръст на общата стойност на инвестициите в цялата област за периода 2014 – 2020 година. Тя подчерта важността на инвестициите в образователна инфраструктура, без която няма как да се развиват умения и знания у децата. Даскалова постави акцент и върху значението на дуалното обучение. „Колкото и държавата да инвестира чрез националния бюджет за подобряване на материалната база в образователните институции, винаги частният бизнес е този, който изпреварващо успява да въведе новите машини и технологии и новите пътища. За да бъдат конкурентни на пазара на труда, младите хора трябва да са работили с тях, а не с техниката, с която разполагат образователните институции“, каза тя.

Ръководителят на Центъра за продължаващо образование към Филиал „Силистра“ на Русенски университет „Ангел Кънчев“ доц. д-р Диана Железова – Миндизова посочи, че за да се върви напред, трябва да може да се скача високо. „Трябва да бъдем максимално ефективни“, каза още доц. Железова. Тя представи проект „Кариерни пътеки за младежка трудова мобилност“, който е съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие по Програма "Interreg V-A Румъния – България". Партньори по него са Университетът по аграрни науки и ветеринарна медицина в Букурещ, Русенският университет „Ангел Кънчев“ – Филиал Силистра, Търговско-индустриалната камара на Кълъраш, Асоциацията „Присъединяване“ в Кълъраш, Румъния, както и Центърът за иновации и бизнес – Русе. 

Проектът се е изпълнявал 18 месеца, а общата му стойност е 584 872 евро. Идеята на този проект е да осъществи достъпа на студенти и завършили висше образование млади хора до пазара на труда, както и да инициира съвместни инициативи за заетост с цел насърчаване на хоризонтална интеграция в трансграничния регион между университети, институции и различни бизнеси. По него е изградена и съвместна образователна схема за младежка заетост, която да интегрира на пазара на труда и всички инициативи, и да доведе до повишаване на нивото на образование и насърчаване на мобилността. Бариерите пред младите хора са невладеене на български или румънски език, неосведоменост за възможности за заетост и образование, което не е директно ориентирано към пазара на труда. Проектът разглежда високото ниво на безработица сред хората с висше образование в общия трансграничен регион. 

Друг от мотивите да започнем работа по този проект е, че имаме добра база като международни сътрудничества на различни нива. От друга страна вече имаме и един успешно приключен трансграничен проект през 2013 година - „Образование в широк регион, трансгранично сътрудничество и работа в мрежа за обучение през целия живот в регион Кълъраш, Силистра и Констанца“, чийто основен резултат е въвеждане на двуезично обучение и информационни технологии е областта на образованието. В резултат на успешното приключване на този проект е открита нова специалност във Филиал „Силистра“ – „Педагогика на обучението по български и румънски език". Като практиките се провеждат в Лицея в Остров, Румъния, каза още доц. Железова. 

Д-р Дияна Бебенова – Николова представи Сдружение с нестопанска цел „Паралел – Силистра“, чиято насоченост е работа за отвореното образование. „Да видим дали бихме могли като мислене и като компетентности да сме заедно с европейските държави. Първата тема, по която започнахме работа, е Европейската интеграция на България. Правим паралел между нашата общност и всичко, което се случва в рамките на ЕС, дори на целия свят“, каза още тя. Едно от обученията на сдружението е „Дипломат в класната стая“. „Това е обучение за педагогически специалисти с насоченост интеркултурна комуникация. А идеята е да можем да помогнем на учителите, които работят в среда от различни етноси, включително и румънска среда, да могат да навлязат спокойно в територията на комуникацията, територията на различните култури“, обясни д-р Бебенова. 

Ние използваме потенциала, който ни предоставят такива финансиращи програми. Разработваме даден модул и предлагаме този модел като неформално обучение на обществеността. Д-р Бебенова посочи също, че работят с повечето училища в област Силистра, които са им станали партньори, след като са достигнали до тях чрез различни проекти. Тя каза също, че в момента работят по проект "Демокрация в действие“, който е насочен точно към гражданското образование. „Реално учениците наистина учат гражданско образование под различни форми в средното училище, но се оказва, че те нямат реална подготовка как да комуникират с институциите. Те не познават Община, Общински съвет - за тях това е едно и също понятие, така че нашият проект се стреми не само да им даде теоретична подготовка, но и на принципа на проектно базираното обучение да ги стимулира да разработят различни проекти", коментира Бебенова и представи няколко вече разработени проекта с различни училища и ученици. Като каза, че когато виждат, че могат активно да вземат участие и да им се чува гласът, те се отнасят и по-различно и по-мотивирано към образователния процес. 

Директорът на Професионалната гимназия по облекло, обслужване и транспорт в град Дулово Илхан Ахмед представи проект за дуално обучение, по който се обучават ученици в различните класове на гимназията. В училището годишно се обучават около 300 ученици, като за тяхното образование се грижат 25 висококвалифицирани специалисти, посочи Илхан Ахмед. Той представи и предимствата на дуалното обучение. Като каза, че те са повишаване на интереса към професионалното образование, задоволяване нуждите на пазара на труда, адаптиране на професионалното образование към динамиката на пазара на труда, подобряване на придобитите практически умения, подобряване на връзката „ученик-училище-родител-работодател“, реализация на учениците в реална работна среда, допълнителна професионална квалификация в съответствие изискванията на пазара на труда и други. Според него проблем е и това, че повечето от фирмите затварят и се променя обучението на учениците. Като друг проблем директорът открои трудната мотивация на младите хора. 

Директорът на Професионалната гимназия по селско стопанство (ПГСС) в село Ситово Гинка Йорданова каза, че тепърва започват да работят в дуална форма на обучение с ученици от осми и девети клас, като едната специалност е „Преработка на мляко и млечни продукти“, другата е „Преработка на месо, риба и местни продукти“. „И двете са в хранително-вкусовата промишленост и очакваме най-добро откликване в бизнеса от този бранш, тъй като нашите ученици си провеждат практиките в реална среда“, коментира Йорданова. 

За това как бизнесът се справя с недостига на кадри говори инж. Събчо Събчев от местно машиностроително предприятие. Той заяви готовността на работодатели от региона да помогнат за създаване на паралелки за заварчици и стругари в местната Професионална гимназия по механотехника "Владимир Комаров". Те са готови да изплащат месечни стипендии в размер на 1/3 от минималната работната заплата и да предоставят възможност за платен стаж и финансова помощ за обучение във висше учебно заведение на желаещите да се запишат в тях, се разбра от думите му. 

Със своята инициатива БТА си поставя за цел да предоставя информация на широката общественост и да насърчава открит диалог относно политиката на сближаване, резултатите на местно ниво и изпълнението на политическите приоритети на Европейския съюз. В периода от ноември 2024 г. до септември 2025 г. БТА ще организира дискусии в пресклубовете си в градовете: Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Казанлък, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Петрич, Плевен, Разград, Русе, Самоков, Свищов, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Троян, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол, както и трансгранични конференции в Белград, Босилеград, Букурещ, Одрин, Скопие и Солун. Проектът е продължение на два проекта, изпълнявани от БТА през 2023 и 2024 г., и надгражда дейностите и постигнатите резултати.

 

 

/БИ/

В допълнение

Избиране на снимки

Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.

Изтегляне на снимки

Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите

news.modal.header

news.modal.text

Към 22:24 на 06.01.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация