site.btaИнформационни събития в десетте общини в Шуменско ще организира през декември Областният информационен център
Областният информационен център (ОИЦ) в Шумен ще организира през този месец информационни събития в десетте общини в област Шумен, заяви Ирена Стефанова, управител на центъра. Кампанията ще бъде насочена към представяне на Индикативни годишни работни програми за 2025 г. и актуални възможности за финансиране от Европейските фондове за споделено управление.
Първото информационно събитие ще се състои на 9 декември, от 9:30 ч. в Ритуалната зала на кметството в Каолиново. На същата дата от 12:30 ч. ще има и събитие в Залата на Общинския съвет в Никола Колзлево. На 10 декември от 13:30 ч. екипът на ОИК - Шумен ще бъде във Велики Преслав, в зала 314 на кметството. На 11 декември от 9:30 ще бъде организирано информационно събитие в Залата на Общински съвет - Венец, а от 12:30 ч. - в Залата на Общински съвет - Хитрино. На 12 декември от 9:30 ч. ще има информационно събитие в Конферентна зала в Смядово, а от 12:30 ч. в Младежкия дом във Върбица. На 13 декември екипът на ОИК - Шумен от 9:30 ч. ще бъде в Залата на Общинския съвет в Нови пазар, а от 12:30 ч. - в Залата на Общински съвет - Каспичан. На 16 декември от 13:30 ч. ще има информационно събитие в Залата на ОИЦ - Шумен, сочи графикът на информационните събития в област Шумен.
Ще акцентираме в кампанията върху програмите и процедурите, по които бенефициенти ще са най-вече общините, обяви Стефанова. "Срещите ще бъдат основно с общинските администрации, кметства и с други заинтересовани страни и организации. Общините могат да се възползват от програми, които са финансирани по Европейските фондове за споделено управление - Програма "Образование", Програма "Развитие на човешките ресурси", Програма "Храни" и съвсем ограничено по една единствена процедура по "Развитие на регионите", това е новост във връзка с интегрираните териториални инвестиции, това е нов подход за финансиране на общините, каза управителят на ОИЦ.
Тя съобщи, че е имало прием миналата година за концепции за интегрирани териториални инвестиции, по които част от Община Шумен има одобрени три концепции, но на територията на областта има още две концепции, които са в партньорство между различни четири малки общини.
"Следващата година при следващия прием за такива концепции за съжаление малките общини няма да бъдат допустими като основни водещи партньори, те ще могат да бъдат само партньори на водещата голяма община - Шумен. Това е изменение от съвсем скоро. Ограничени ще бъдат и възможностите по които ще могат да намерят финансиране - здравна, образователна, социална инфраструктура, жилищно настаняване и енергийна ефективност на жилищни сгради, за съжаление в това в общи линии се ограничават възможностите за следващите концепции за 2025 г.", подчерта Стефанова.
По програмите от Европейските фондове за споделено управление общините ще могат да се възползват по една процедура извън интегрираните териториални инвестиции за човешки ресурси, това е процедура, която касае социална икономика, има се предвид социална и трудова интеграция, според различните потребности на потребителите, също така създаване на нови работни места и подкрепа на социалните предприятия, добави Стефанова.
Тя каза още, че по Програма "Образование" има пет процедури, по които общините могат да бъдат бенефициенти. Програма "Храни" е друга, по която всички общини се възползват, най-вече по процедура "Топъл обяд", сега действащата е със срок до 2025 година и очакваме да видим тяхната индикативна програма за 2025 година, ще включва ли други мерки за изпълнение, посочи още Стефанова.
По принцип селските общини основно се възползват досега от програмата за развитие на селските райони, но от този програмен период, със значително забавяне в края на тази година, стартира Стратегическият план за развитие на земеделието и селските райони, който ще е основен източник на финансиране на селските общини, съобщи Стефанова. "За съжаление той излезе от ИСУН, платформата през която се кандидатства с проектите, ще използва своя собствена платформа и съответно няма да се движи по правилата на Закона за управление на европейските средства от фондовете за европейско споделено управление", каза управителя на ОИЦ.
"Общините предвид това, че те като цяло нямат кой знае какъв човешки ресурс, като капацитет и бройки, е трудно да обхванат такива промени в кратък срок адекватно, да се надяваме, че ще им съдействат. Обещаха да им направят обучение и то тази година, защото им предстои кандидатстване", добави Стефанова.
Големите общини са най-заинтересовани от Програма "Развитие на регионите", най-вече говорим за този подход за интегрирани териториални инвестиции, съобщи тя. "В момента концепциите, които имат одобрените общини, предстои да бъдат детайлизирани и превърнати в конкретни проекти и предложения, които да бъдат подадени към управляващия орган на програмата", каза още Стефанова.
Традиционно общините проявяват интерес и към Програма "Развитие на човешките ресурси". По тази програма се финансира наемането на работници и служители, обучението им, също така и социални дейности. Предстои в края на годината да започне една процедура за общините за социално-здравни услуги, която ще бъде продължение на услугата "Грижа в дома", от която се възползват немалко жители с нужди, добави Стефанова.
Както БТА информира, общо 815 проекта на 626 бенефициенти са реализирани по европейски програми в област Шумен за периода 2014 – 2020 г., като за целта са усвоени 237 425 291,99 лв. от Европейските структурни и инвестиционни фондове, съобщи Ирена Стефанова през месец май.
/МК/
news.modal.header
news.modal.text