site.btaПроф. Христо Пимпирев и Иглика Трифонова ще гостуват в Шумен за представяне на книгата „Христо Пимпирев: Антарктическият стопаджия“
Полярните изследователи проф. Христо Пимпирев и Иглика Трифонова ще гостуват в Шумен на 24 октомври за две срещи за представяне на книгата „Христо Пимпирев: Антарктическият стопаджия“, съобщиха от Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“.
В Народно читалище „Добри Войников – 1856“ проф. Пимпирев и Иглика Трифонова ще се срещнат с възпитаници на шуменски училища, а по-късно в Регионалната библиотека ще се състои срещата им с шуменската общественост. Двете събития са със свободен вход, уточняват организаторите.
За срещата в читалището в Шумен ще пристигне и главен старшина Анна Стоянова от Военноморското училище във Варна, която беше част от експедицията, осъществена с научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий” през миналата година. Анна Стоянова е от Шумен и е възпитаничка на Природоматематическата гимназия „Нанчо Попович“, допълват от Народното читалище "Добри Войников - 1856".
Проф. Христо Пимпирев е най-известният български полярен учен и пътешественик, ръководител на 32 български антарктически експедиции, учредител и председател на Българския антарктически институт, директор на Националния център за полярни изследвания. Включен е в световната класация на стоте най-изявени полярни изследователи на Земята, а името му носят няколко географски обекта в полярните области – Пимпирев връх на о. Александър в Северния ледовит океан, Пимпирев ледник и Пимпирев бряг на о. Ливингстън в Антарктика. Наричат го „почти Магелан“, „Шакълтън, Скот и Амундсен в едно“, но той определя себе си като „антарктически стопаджия“ и неслучайно така е именувана и книгата, побрала разказите му за ледения континент, съобщават от шуменската библиотека.
Иглика Трифонова, фотограф и журналист с публикации в български и чужди медии, е участник в шест български експедиции до Антарктида, председател е на Асоциацията на младите полярни изследователи и член на Българския антарктически институт, а през 2022-та е включена в световна класация на стоте жени в полярната наука. На нея е наименуван нос на о. Ливингстън в Антарктика, допълват от Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров".
Книгата „Христо Пимпирев: Антарктическият стопаджия“ разказва как се живее без страх от необятното и какво вдъхновява приключенския дух. В книгата има много детайли, събирани през над тридесетте години експедиции до белия континент, както и над 230 цветни фотографии, включително и много непоказвани досега кадри от личния архив на професора, съобщават от шуменската библиотека.
Както БТА съобщи, президентът Румен Радев ще връчи днес, 21 октомври националния флаг на антарктиците от 33-ата българска полярна експедиция. Знамето ще приеме ръководителят на експедицията проф. Христо Пимпирев.
Книгата „Христо Пимпирев: Антарктическият стопаджия” беше представена на книжен панаир във Франкфурт.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text