site.btaНационалният резерват „Мадара“ е най-посещаваният обект на Регионалния исторически музей в Шумен
Общият брой посетители в обектите от структурата на Регионалния исторически музей (РИМ) - Шумен от началото на годината до края на месец юли е 76 877. За този период най-посещаван е Националният историко-археологическият резерват „Мадара“ (с 34 712 посетители), следван от Националния историко-археологически резерват „Плиска“ (с 23 750 посетители), съобщиха от РИМ - Шумен.
Групова археологическа недвижима културна ценност „Шуменска крепост“ е посетена от началото на годината от 9 119 души. Централната експозиция на РИМ - Шумен са разгледали 3 515 души, допълват от пресотдела на музея.
Музейният комплекс „Панчо Владигеров“ е посрещнал 1 642 посетители. Къщата музей "Добри Войников" е била посетена от 1 513 души. Къщите музей „Панайот Волов“ са разгледали 1 220 души. 782-ма са посетителите на Къщата музей „Лайош Кошут", допълват от РИМ - Шумен.
Най-малко са посещенията във временната експозиция „Градски бит – края на XIX – 30-те години на XX век“ в комплекс „Авшарян“ - 624 на брой, за реализацията на която РИМ – Шумен беше обявен за Музей на годината за 2017 г.
До края на месец октомври обектите от структурата на Регионалния исторически музей - Шумен са отворени за посещения с лятно работно време.
Както БТА съобщи, към 31 декември 2023 г. в област Шумен функционират четири музея, регистрирани съгласно Закона за културното наследство. Те са посетени от 170 400 посетители, като 10 200 от тях са чужденци, а 23 600 от посещенията са осъществени в дните със свободен вход. В сравнение с 2022 г. общият брой посетители се е увеличил със 17.6%. Регистрирано е и увеличение на чуждестранните посетители с 25.9%.
Припомняме, че тридневна научна конференция с международно участие „Музеите и културното наследство“ се състоя през юни в Регионалния исторически музей - Шумен. Тя беше посветена на 120 години от основаването на Исторически музей – Шумен.
В началото на месец юни в РИМ - Шумен беше открита Деветата национална конференция "Пътуване към България" по история, археология и културен туризъм на тема „Историческата реконструкция - традиции и иновации”.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text