site.btaГласуваха годишна програма за развитие на туризма на територията на община Шумен и отчет за изпълнението на програмата за 2023 година
На заседание на Общинския съвет на община Шумен беше приет отчет за изпълнение на програмата за развитие на туризма за 2023 г. Гласувана беше и годишна програма за развитие на туризма в община Шумен за 2024 г.
От докладната записка, внесена от кмета на Шумен проф. Христо Христов, става ясно, че през миналата година е изготвено предпроектно проучване и задание за изработка на проект за консервация и реставрация на Мемориален комплекс „Създатели на българската държава”. Предстои избор на изпълнител, който на база на съгласуваното задание и инвестиционното намерение да изготви техническия проект.
По програма „Развитие на регионите” към Министерството на регионалното развитие и благоустройството съвместно с Община Каспичан е разработена концепция за създаване на съвременен туристически продукт, базиран на културното наследство и природните дадености в региона, сочи текстът на докладната записка. Продължава изпълнение на проект „Създаване и представяне на дигитално достъпно културно наследство на община Шумен“ по програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“, пише в докладната.
През 2023 г. Националният историко-археологически резерват „Мадара” е посетен от 60 567 души. Мемориалният комплекс „Създатели на българката държава" има 31 990 посетители, Националният историко-археологически резерват „Плиска" - 40 875 посетители. Шуменската крепост през 2023 има 16 606 посещения. Разгледалите Централната експозиция в Регионалния исторически музей в Шумен са 5533, посетителите на Томбул джамия през миналата година са 3743, се посочва още в докладната записка.
Годишната програма за развитие на туризма в община Шумен за 2024 година цели постигане на устойчиво развитие на туризма и превръщането на Шумен в конкурентна туристическа дестинация, чрез съхраняване и развитие на културната идентичност на региона и използване на природните и историческите дадености; повишаване привлекателността на общия туристически продукт на общината, чрез благоустрояване на инфраструктурата, обслужваща туризма, обогатяване на културния живот, поддържане на туристическите обекти, подобряване експонирането на културно-историческото наследство; сътрудничество между местната власт, частния сектор и неправителствените организации.
Сред дейностите, включени в програмата за туризма през 2024 г. са осигуряване на финансиране за изготвяне на технически проект за консервация и реставрация на Мемориален комплекс „Създатели на българската държава”, изграждане на комунална инфраструктура на находището на минерална вода в с. Мараш, поддържане на съществуващи пешеходни и велосипедни маршрути, подновяване и изграждане на нова информационна и указателна инфраструктура в градската среда и рекламни съоръжения към туристически забележителности.
По време на обсъждането на програмата за туризма общинският съветник Венцислав Венков предложи да се внесе на следваща сесия план за туризма, а да не се гласува годишна програма. Общинският съветник Петър Петров отбеляза, че е добре да се обърне внимание как Шумен да се направи по-атрактивна дестинация, а не само как да се рекламира. Зам.-кметът на община Шумен с ресор „Европейски програми, екология и туризъм“ Даниела Русева заяви на заседанието, че веднага, след като е поела поста, е започнала работа по изработването на програма за развитие на туризма.
Както БТА съобщи, Даниела Русева, зам.-кмет на община Шумен по европейски програми, екология и туризъм беше представена на пресконференция, в присъствието на още двама нови заместник-кметове инж. Лиляна Янкова-Гайдаржиева и доц. Виктория Ковчазова в началото на месец юли тази година.
/МК/
news.modal.header
news.modal.text