site.btaПешеходни пътеки в Шумен са с изтрита маркировка, липсва и необходимата сигнализация към тях, бе съобщено на Областната комисия по транспорт
Много от пешеходните пътеки в Шуменско са изтрити, липсват надписи „Погледни“, както и необходимият брой знаци за сигнализацията им. Това е показала продължаваща и към този момент проверка на служители на „Пътна полиция“ към Областната дирекция (ОД) на МВР, стана известно на днешното заседание на Областната транспортна комисия.
До момента в Шумен са проверени 83 пешеходни пътеки тип “Зебра” и 25 - в районите на светофарните уредби. „Впечатление прави, че голяма част от пътеките са с изтрита маркировка, липсват надписите “Погледни”. Друго важно е, че голяма част от пешеходните пътеки тип “Зебра” не са сигнализирани с достатъчно пътни знаци. Надявам се до края на март да приключим проверките в цялата област. След това за констатираните проблеми ще уведомим собствениците на пътя и ще очакваме решение от тях“, каза инспектор Мирослав Миронов от сектор „Пътна полиция“ в Шумен.
Той призова общините в областта да засилят контрола над строителите по изпълнението на маркировката. „Масово боята, която се използва, е с много кратък експлоатационен срок. Липсват и така наречените „перли“, които трябва да бъдат сложени в боята“, отбеляза инспектор Миронов.
Нова наредба от 23 ноември 2023 г. влиза в сила през 2024г., като собствениците на пътищата ще имат тригодишен гратисен период да изпълнят изискванията ѝ .„Областната дирекция на МВР започна да извършва проверки на пешеходните пътеки, с цел при влизането в сила на нова наредба, те да бъдат приведени в ред“, уточни комисар Румен Симеонов - началник на „Охранителна полиция“ в ОД на МВР Шумен.
На заседанието представители на общините от областта информираха за сключените договори и срещани проблеми във връзка с измененията и допълненията от 15 март 2002 година, която урежда условията и реда за утвърждаване на транспортни схеми и за осигуряване на обществени превози с автобуси. Представителят на община Каолиново съобщи, че предстои да бъде открита нова транспортна линия и след съгласуване на маршрута със съседните общини предложението ще бъде дадено за включване в Областната транспортна схема и утвърждаване на новата линия.
Бяха разгледани и две жалби от граждани- за осигуряване на редовен автобусен транспорт между населените места в област Шумен и за промяна на маршрутните разписания на градския транспорт в Шумен по линии с номера 7 и 71.
Комисията подкрепи предложенията на областния управител на Пловдив - за законодателни промени, касаещи организирането и осъществяването на обществения превоз на пътници с автобуси по утвърдени транспортни схеми.
Областният управител на Шумен проф. Добромир Добрев призова на заседанието на комисията - да се търсят варианти и възможности за подобряване на градския транспорт в Шумен. По думите му осигуряването на автобусен транспорт на жителите в областта има и социална функция. Той не прие аргументите на представителя на община Шумен Владимир Събев, че няма автобусни линии по някои направления, тъй като превозвачите нямат икономическа изгода от това. Според проф. Добрев осигуряването на автобусни превози ще реши и замърсяването на въздуха, и проблема с паркирането в града. "Сега много граждани са принудени да се качат на автомобилите си, за да се придвижат, поради липса на автобусен транспорт", каза още проф. Добрев.
На заседанието отново бе засегнат проблемът, свързан с това, че нерегламентирани таксита предлагат на граждани транспорт на цената на билета на автобуса по съответната линия.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text