site.btaТрябва заедно да планираме средствата и инвестициите така, че да се повишава качеството на образованието, каза в Шумен акад. Николай Денков
Искам да обърна разговора към качеството на образованието в България, както на средното, така и на висшето, защото основна задача на всички, които се занимават с образование през последните години и ще се занимават с образование, ще бъде не само колко да бъде финансирането, а как това финансиране да доведе до по-добро качество. Това каза министър-председателят акад. Николай Денков на дискусия в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ с академичната общност, с основен акцент - висшето образование.
Заплатите на учителите „от 2018 година тръгнаха нагоре“, но е спорен отговорът на въпроса дали четири-пет години след това се е подобрило качеството на средното образование. „Да, започнахме важни инвестиции, но в същото време всички виждаме, че качествена разлика няма, няма този скок, който очакваме. И затова съм абсолютно категоричен, че заедно с инвестициите, заедно с финансирането, заедно трябва да дефинираме и това какви са индикаторите, по които мерим как се е подобрило качеството и с ръководства- като новото на университета, трябва заедно да планираме средствата и инвестициите така, че да вървим в тази посока, която предполага повишаване на качеството. Знам, че е трудно, но също така знам, че това е единственият начин да направим този скок напред, който е необходим на всички нас така, че и вие да се чувствате добре, а и ние да знаем, че сме изпълнили и нашия дълг към България“, отбеляза акад. Денков.
Аз дълбоко вярвам, че Шумен като регион, както и Шуменският университет в частност, имат огромна перспектива за развитие, просто трябва да я използваме и да ви помогнем за това“, посочи премиерът.
"Гледайки отстрани това, което се вижда, е, че Шуменският регион през последните години с неговата Индустриална зона тръгна напред, с перспективите за развитие на пътищата, които в момента вече не просто ги обсъждаме. В момента ги планираме, започваме да правим проекти за тях по отношение на свързаността между Гърция, България и Румъния, както и Варна – Русе, оттам към дунавския път. Всичко това вече поставя вашия регион не в края, не в дъното, не мястото между Варна и Русе, а мястото, в което се пресичат различните пътища и от което ще има нужда и България, и изобщо региона около нас, за да може да се развива напред. Проблемите са проблеми, но перспективата я има и целта на моето посещение е най-вече да ви дам знак, че трябва да работим заедно, за да може тази перспектива да стане реалност“, допълни Денков.
В дискусията участваха още областният управител на Шумен проф. Добромир Добрев и заместникът му Нели Георгиева, кметът на община Шумен проф. Христо Христов и заместник-кметът по образование проф. Светла Станкова, допълват от пресцентъра, студенти и преподаватели.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text