site.btaЦърквата „Св. Димитър Солунски“ в самоковското село Клисура отбелязва 150 години от създаването си
Тази година храм „Св. Димитър Солунски“ в самоковското село Клисура отбелязва 150 години от създаването си. На храмовия празник днес в църквата ще бъде отслужена света литургия и раздаден курбан за здраве, съобщи пред БТА архиерейският наместник на Самоковската духовна околия ставрофорен иконом Михаил Колев.
Това е единственият храм в Самоковската духовна околия, който празнува днес. Литургията ще бъде оглавена от предстоятеля на храма отец Любомир Мишков.
Църквата започва да се строи през 1874 година. Тя е построена върху основите на по-стар храм, който е бил разрушен по време на Кърджалийските нашествия и няма данни за него. Те са и причината голяма част от месното население в Клисура да се разсели към Пазарджишкото и Пловдивското поле. По думите на отец Михаил местните жители са преживели големи набези и след това селото се възстановява.
Той посочи, че храмът е реставриран пред няколко години. Той се намирал в окаяно състояние, като благодарение на Симеон Пешов, един от главните дарители на храмовете в селата Белчин и Клисура, и местното духовенство, храмът е спасен.
Село Клисура се намира в края на околията и граничи териториално с община Сапарева баня, която е към Дупнишката духовна околия, затова и често назад във времето свещеници от Дупница са служили там. Според отец Михаил този край има и много развита почит към свети Димитър.
През 2006 година има частичен ремонт, а впоследствие и друг, по-голям. Храмът е основно ремонтиран и иконите при реставрацията са запазени. През 2015 година Негово Преосвещенство сегашният Врачански митрополит Григорий, който тогава е бил викариен епископ на Софийския митрополит, освещава храма заедно със самоковски духовници.
Около 1950 година в Клисура са живеели над 1000 души, а днес те са малко над 100. Основният поминък на местните е бил въглищарството и желязната руда, а по-късно земеделието и скотовъдството. Селото го има споменато в османски документи още през 16 век, но с друго име.
Захарий Попрадойков е поканен от жителите да изрисува храма. Той е направил целия ансамбъл от царския ред на иконите. Попрадойков е един от представителите на Самоковската духовна школа.
Според отец Михаил по време на Българското възраждане в периода1810 – 1860 година при храма е имало килийно училище, а по-късно в селото е изградена и друга сграда на училището.
През вчерашния ден е отслужена вечерня в клисурския храм. През изминалите дни местни жители са почистили и облагородили храмовото пространство.
Според народните поверия св. Димитър е брат близнак на св. Георги. Широко разпространена е поговорката "Свети Георги лято носи, а свети Димитър - зима".
В народните представи, дойде ли св. Димитър на коня си, от брадата му започва да пада сняг, т.е идват зимата и студът. От Димитровден до Гергьовден и от Гергьовден до Димитровден - така групирали българите сезоните. Границата между годишните сезони имали селскостопански характер. Времето от Димитровден до Никулден народът нарича "Сиромашко лято". Около Димитровден завършвали и строежите на нови къщи. По традиция стопаните дарявали зидарите, а баш майсторът казвал дюлгерски благослов за здраве и берекет в новия дом, сочи справка на отдел „Справочна“ към БТА.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text