site.btaРолята на доброволците при бедствия и аварии обсъдиха в Русе представители на институциите и неправителствени организации
Ролята на доброволните формирования при овладяването на последиците при бедствия, пожари и други аварийни ситуации беше обсъдена на среща в Областната администрация в Русе днес. Тя бе организирана от Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ и областния управител Драгомир Драганов по повод на днешния Международен ден на доброволеца.
Представители на държавната и местната власт, както и на неправителствени организации и различните доброволни формирования в региона се включиха в разискванията, в които се обсъди законовата рамка, както и начините за комуникация и действие при различни бедствени и аварийни ситуации.
Областният управител Драгомир Драганов изтъкна значението на доброволците за обществото.
„Изключително важно е участието на доброволните формирования, които се включват безвъзмездно и помагат в най-критичните ситуации, каквито имаше в нашата страна и близо до нас през изминалата година с наводненията и пожарите. Без тяхната помощ трудно биха се справили институциите. Затова е важна синхронизацията между тях и предварителната подготовка, включително и за предизвикателствата, които предстоят през зимния сезон“, каза още Драганов.
Директорът на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ комисар Светослав Войчев също поздрави доброволците и благодари за тяхната безвъзмездна помощ.
„Благодарен съм на всички доброволци, които се отзовават и рамо до рамо с нас се борим срещу предизвикателствата на природата. Благодарен съм и на общините, че с всяка изминала година осъзнават колко полезни са доброволните формирования за обществото, защото където ние не можем да се справим с нашите сили и средства, винаги имаме нужда от доброволци, с които заедно да овладяваме бедствени ситуации. Вашата мисия е благородна“, каза още комисар Войчев.
Директорът на областната организация на Българския червен кръст (БЧК) в Русе Антоанета Ябанозова коментира, че е крайно време за по-сериозно регламентиране на доброволческата дейност.
„Правят се много усилия за този закон за доброволчеството, но все нещо не достига. Когато млад човек, който работи някъде на трудов договор, иска да дойде да помогне независимо от ситуацията, не е регламентирано как точно той ще отсъства от работа. Дали, когато дойде да помогне и на следващия ден, няма да остане безработен. Има много такива случаи“, каза Ябанозова.
Тя отчете, че доброволците в БЧК са запазили относителния си брой през последните 10 години, но в по-важни ситуации и кризи хората са отключили едно спонтанно доброволчество и са помогнали.
Главен инспектор Ивелин Димитров, който отговаря за работата на доброволното формирование към Община Русе, отчете, че към настоящия момент то е с 25 действащи доброволци и е член на Националната асоциация на доброволците в Република България.
„В нашето доброволно формирование членуват хора с различни професии, сред които медици, алпинисти планински и пещерни спасители. През 2024 година има ръст на участието на нашите доброволци при различни реални ситуации и при учения. Имаме пет участия при овладяване и погасяване на пожари“, каза още Димитров.
Именно увеличеният брой на ученията, в които се включват и доброволните формирования наред с отговорните институции беше отчетено като изключително полезна практика от всички присъстващи.
/ТНП/
news.modal.header
news.modal.text