site.btaМедиите са огледало и показват ситуацията в туризма такава, каквато е, коментираха техни представители по време на форум, организиран от БТА
Всяко нещо може да да се представи по два начина. Една тема може да бъде изложена и положително, и отрицателно, коментира по време на Форума "БГ туризъм - Зима 2024/2025" в с. Баня, община Разлог, генералният директор на БНР Милен Митев. Той даде пример със заглавия, свързани с данъка върху добавената стойност, за туристическия бранш. В единият от представените от него два случая едното заглавие провокира негативна реакция у четящия, а другото – напротив – положителна. Това, че цените на стоките и услугите поскъпват, все пак е естествен процес, коментира генералният директор на БНР.
Той изтъкна, че медиите са призвани да представят истината, но има голямо значение как става това. Генералният директор на БНР посочи още, че напоследък се четат и само заглавията – те влияят на общественото мнение и медиите трябва да подхождаме отговорно. "Туристическият бизнес е лицето на страната ни пред света, а това прави отговорността ни по-голяма. Това е представяне на България и – реклама на страната , в която живеем", посочи Митев.
От отдавна има консенсус, че трябва да се концентрираме върху предлаганото качество, посочи още той и изтъкна, че доволният турист е много вероятно да се завърне на мястото, което му е харесало, за разлика от недоволният.
Всички, които се занимават с туризъм също могат да се подпомагат един друг, каза още генералният директор на БНР и апелира към представителите на туристическия бранш: "Търсете ни активно – ние не можем да сме навсякъде", след което добави, че медиите ще откликнат винаги, когато има постигнато нещо ново или е направена нова инвестиция.
Ако бъдете по-активни – ще има и по-добри резултати, допълни още той. В дискусията Милен Митев изтъкна още, че проучване на националното радио е показало, че противно на всеобщото очакване за лошите новите, се оказва, че хората искат повече добри новини. "Такива новини ще помогнат и на нас като медия", каза още той.
"Има изключително голям смисъл от такива дискусии като днешната, но те трябва да са по-чести и по-навременни", каза Антон Андонов – член на Управителния съвет на БНТ. Той изтъкна, че освен различният подход и гледна точка в представянето на темите, е важно освен за послания, да се говори и за изграждане на връзки така, че всички да се разбират по-добре.
"Всички имаме своите грешки, но ако си говорим по-често и повече, можем и да постигнем повече", посочи още той.
Съгласен съм с министъра (служебния министър на туризма Евтим Милошев, който се изказа по-рано по време на форума - бел. ред.), че трябва да гледаме на туристическия продукт като на нещо, което предлага по-добро качество за цената си, добави Андонов и предложи за слогън за предстоящия сезон "Струва си да опиташ".
Преди всичко трябва да говорим на един език, коментира още той и посочи, че в медиите няма конкретно профилирани ресори за туризма, а това е важен сектор в държавата. Той посочи като добър пример за реклама сериалът "Вина", предизвикал туристически маршрути по "стъпките на сериала" и вдигнал нивото на туристопотока в Сандански. "Това е един от начините да се намери правилния път", коментира още Андонов, допълвайки, че трябва да се търсят и нетрадиционни подходи за привличане на туристи.
Важно е, докато обсъждаме проблемите, да има и единомислие от страна на бизнеса, каза още членът на УС на БНТ във връзка със сигнали, постъпващи в медиите, отнасящи се до конкуренти в бизнеса. "Ако този сигнал не пробие в едната медия, ще пробие в другата", допълни още Андонов.
"Най-хубавото място е там, където има празник", каза още Милен Митев, цитирайки думите от интервю на генералния директор на БТА Кирил Вълчев и допълни: "Използвайте празниците, за да промотирате регионите".
Продуцентът Димитър Анестев от БТВ посочи, че понякога от бранша се сърдят на журналистите, че преекспонират черното и негативното. "Това не са наши фиксации – ние сме огледало и показваме ситуацията, каквато е", каза той. "Предоставяме информация и тя трябва да е честна, да поражда доверие у хората. Ако не обръщаме внимание на това, хората спират да ни вярват. Затова се придържаме към истината и предоставяме балансирана, честна информация, правим проверка на фактите. Опитваме се да показваме и иновациите в бранша и желанието на хората към конкретен бранш. Напоследък хората обаче искат не само информация за забележителности, природа, но изискват и такава за преживявания, допълни още той.
Анестев каза още, че привличането на световни звезди в концерти също се отразява на търсенето и на цените на обектите. "Ще се стремим да отразяваме случващото се и ще се вслушваме в зрителите ни, като градивна критика, която също трябва да възприемете", допълни още Анестев.
Съвет към местната власт и хората от бизнеса – да бъдат по-активни, отколкото недоволните туристи, които отиват при медиите, отправи и Александър Райков от Нова телевизия. "Идвайте по-често при медиите с добри новини и ние няма как да ги заобиколим", посочи той.
Райков допълни, че когато няма диалог, проблемите ескалират. "Направете така, че да отделяме ефирно време за туризъм", каза още той и апелира да не се ползват медиите за медиатор в битката срещу ДДС, защото от това зависи дали тази тема ще бъде основното послание в новините.
"Трябва да се създават условия медиите да вършат работата обективно и безпристрастно. Хубаво е да се насърчава отговорното писане – с проверени факти и възможности за изказване на всички страни", каза на свой ред Габриела Наплатанова – член на Съвета за електронни медии (СЕМ).
Тя посочи, че част от негативните новини тръгват от социалните мрежи и получават трибуна в традиционните медии. "Традиционните медии не са противник, а партньор, работата им се основана на редакционна политика. Трябва да уважаваме работата им и да насърчаваме добрите примери в журналистиката", каза още тя.
Форум "БГ туризъм - Зима 2024/2025" е организиран от Българската телеграфна агенция (БТА) с партньорството на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм (БСБСПА).
Това е шестото издание от инициативата на БТА за форуми, които се провеждат два пъти всяка година в началото на летния и зимния туристически сезони. На тях се обсъждат посланията при представянето на туризма в България през предстоящия сезон с представители на държавни и общински институции, туристическия бизнес, неправителствени организации, учени и експерти.
/ИЦ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text