site.btaПремахват сухи и опасни крайпътни дървета в област Разград
Започна премахване на крайпътни опасни дървета и храстовидна растителност в област Разград. Санитарната сеч е с цел разширяване на пътните платна, тъй като падналите дървета и клони създават проблем на екипите на Областното пътно управление и пътноподдържащите фирми през зимните месеци. Това съобщи директорът на Областното пътно управление в Разград инж. Людмил Янев на работна среща на Щаба за защита при бедствия и аварии, информират от областната администрация.
Работната среща на Щаба е свикана във връзка с наближаването на есенно-зимния сезон и поради трудностите, които имаха институциите по време на обявеното бедственото положение в областта през ноември миналата година. Обилните снеговалежи и силният вятър тогава предизвикаха редица поражения, които затрудниха както снегопочистващата техника, така и възстановяването на електрозахранването в цялата област. Тогава от Щаба бе взето решение да се направят огледи и да се извърши санитарна сеч на опасните крайпътни дървета от горските стопанства, а Областно пътно управление да постави снегозадържащи съоръжения по участъци от републиканската пътна мрежа, на които се образуват навявания.
На работната среща днес като проблем инж. Людмил Янев открои извозването на масивната дървесина, за която е необходим превозен билет от съответната община. Според директора на Държавното ловно стопанство „Воден – Ири Хисар“ инж. Кирил Колев, когато в региона не може да се намери решение, както това с извозването или липсата на желаещи фирми за сеч, да се търсят за съдействие ръководителите на Северноцентрално държавно предприятие – Габрово, които биха помогнали.
По думите на управителя на Общинското предприятие „Разградлес“ Свилен Йорданов за тях проблемният участък е Разград – Исперих. Той отбеляза, че са подали необходимите документи, но не са получили разрешение за сеч, отбелязват от областната администрация.
Ръководителят на „Електроразпределение Север“ АД съобщи, че просеките по трасетата се почистват регулярно, направена е профилактика на електропреносната мрежа и са подменени дефектни елементи и табели. Държавното горско стопанство също е взело необходимите мерки за почистване, като е обходена пътната мрежа и трасетата на преминаващите електропроводи. От Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ също декларираха готовност за посрещане на есенно-зимния сезон, посочват още от областната администрация.
До следващото заседание на Областния съвет за намаляване риска при бедствия, всички набелязани проблеми трябва да бъдат отстранени, като за това институциите трябва съдействат помежду си, стана ясно в заключение от работната среща.
/ТТ/
news.modal.header
news.modal.text