site.btaФедерацията на жените в Разград обяви началото на 19-та кампания за профилактични прегледи на млечната и щитовидна жлеза
Федерацията на жените в Разград обяви началото на 19-та поред кампания за профилактични прегледи на млечната и щитовидната жлеза. Инициативата отново ще се осъществи съвместно с Община Разград и Диагностично-консултативните центрове (ДКЦ) в лудогорския град и „Св. Екатерина“ във Варна, съобщи днес на пресконференция председателят на неправителствената организация Ваня Желева.
Тя обясни, че прегледите и тази година ще се извършват от д-р Надя Димитрова и д-р Росица Миткова от ДКЦ 5 – Варна. Медиците ще бъдат на разположение на пациентите от Разград и региона от 15 до 18 октомври. Прегледите ще са в сградата на Диагностично-консултативен център 1, кабинет 1 от 8:30 до 17:30 ч. с един час обедна почивка. Желаещите да се прегледат могат да се запишат от 12 септември до 14 октомври в кабинета, където ще се извършват консултациите всеки делничен ден от 9:00 до 16:00 ч. Профилактичните прегледи ще струват по 15 лева.
Управителят на ДКЦ д-р Николай Денев отбеляза, че профилактиката е от съществено значение за патологията на млечната жлеза. Той заяви, че това е много чувствителна тема, особено за женската част от населението. По думите му тя има много силно изразен медицински и социален аспект и затова с течение на времето профилактиката намира все по-широко приложение. „Специално при патологията на млечната жлеза тя е от съществено значение, тъй като самият орган е доста достъпен за изследване - и клинично и инструментално“, подчерта медикът. Той отбеляза, че карциномът на млечната жлеза е най-честият злокачествен тумор при жените и заема около 25 процента от онкологичните заболявания, а във възрастовия диапазон 40-50 години дори е водещо.
По думите на д-р Денев, ранната диагностика е от ключово значение за последващото лечение и над 80 на сто от пациентите с ранно открити форми на карцинома живеят над десет години след това. Медикът бе категоричен, че е необходимо жените да обръщат внимание на самоконтрола. Той обясни, че младите хора над 20-годишна възраст поне веднъж месечно трябва да се преглеждат сами. До навършване на 40-годишна възраст е желателно да посещават специалист на всеки три години, като прегледите по преценка трябва да включват и допълнителни изследвания. Жените между 40 и 50 години би следвало да се преглеждат ежегодно, а над 50 години освен прегледите трябва да си направят и мамографско изследване, което вече е достъпно и в профилактичните програми на общопрактикуващите лекари. При наличие на фамилна обремененост и установено някакво доброкачествено заболяване на млечната жлеза, прегледите трябва да са на шест месеца или на година, допълни д-р Николай Денев.
Той отчете и резултатите от миналогодишната кампания. В профилактичните прегледи на млечната жлеза са се включили 627 души, като са установени 14 мастопатии, 18 кисти и девет фиброаденоми. За щитовидната жлеза са прегледани 189 жители на областта.
Ваня Желева заяви, че Сдружението с нестопанска цел за обществена полза „Федерация на жените – Разград“ съществува вече повече от 26 години и е пример за добра практика в сферата на благотворителността, на грижа за здравето и на различни инициативи в помощ и подкрепа на уязвими групи хора в обществото не само в община Разград и областта, но и в страната. „2024 г. е много тъжна година за членовете на федерацията, защото ни напусна Любка Стоянова – основател и дългогодишен председател на неправителствената организация. Въпреки загубата ни, ние решихме да продължим и даже да надградим дейностите на федерацията“, допълни Желева. На пресконференцията присъства и Йълдъз Шеремед, член на Федерацията на жените.
/БИ/
news.modal.header
news.modal.text