site.btaУспешен творчески сезон изпраща Народно читалище „Развитие 1869“ в Разград
Успешен творчески сезон изпраща Народно читалище “Развитие 1869” в Разград. През изминалия период художествените формации към читалището организираха или бяха участници в редица събития, концерти и инициативи. Десетки са отличията от творческите им изяви в национални и международни конкурси, каза за БТА секретарят на културната институция Виолета Антонова. Тя отбеляза, че две значими годишнини са определили дейностите през 2024 година в Народно читалище „Развитие 1869“. Това са 155 години от основаването на първото в Разград читалище „Съгласие“, преименувано в Народно читалище „Развитие 1869“, и 120 години хор „Железни струни“. Всяко събитие от годишния културен календар бе посветено на двете годишнини, посочи Антонова.
Към летописа на хор "Железни струни" е прибавена още една творческа и наситена с успехи година
Разград е сред основоположниците на хоровото пеене в България, със създаването на смесен хор през 1904 г. Сто и двайсет години хор „Железни струни“ се изгражда и утвърждава като културна марка на града и България, която съчетава традиция и съвременно музикално звучене. Към летописа на хора е прибавена още една творческа и наситена с успехи година. В началото на творческия сезон хорът с ръководител и диригент маестро Красен Иванов, хормайстор Полина Куманова и корепетитор Даниела Никифорова съвместно с оркестъра и хора на Държавна опера – Русе сътвориха Коледна приказка, каза Антонова. През април инициативата „България пее“ събра на една сцена в Разград хорови състава от четири града. Близо сто хористи от Разград, Варна, Несебър и Нови пазар огласиха със своите изпълнения залата на Народно читалище „Развитие 1869“ в присъствието на любители на хоровото изкуство. Месец по-късно, с празничен концерт и много награди, хор „Железни струни“ към Народно читалище „Развитие 1869“ в Разград отбеляза 120-годишнината от създаването си.
Под знака на своята 120-годишнина хор "Железни струни" преди дни представи Разград и България в 35-я Международен хоров фестивал в град Вранов, Словакия. Под палката на маестро Красен Иванов хористите изнесоха своя богат, емблематичен репертоар. Артистичното им представяне бе подплатено с класическата визия и стил на новите сценични костюми, разказа секретарят на разградското читалище. Тя посочи, че хор "Железни струни" е участвал и в обща концертна програма съвместно с другите хорове. Певците се включили и в обучение по вокална техника, което е обогатило уменията им в хоровото изкуство. „Кметът на град Вранов и организаторите на събитието оцениха високо нивото на разградския хор. Домакините поднесоха специална благодарност на маестро Красен Иванов, връчиха плакет и покана за участие на нашия хор в следващото издание на международния фестивал“, добави Виолета Антонова.
С множество престижни награди закриват творческата година възпитаниците на Музикалната школа „Илия Бърнев“
С множество престижни награди закриват творческата година и възпитаниците на Музикалната школа „Илия Бърнев“. Три класа по пиано, класове по цигулка, китара, барабани, тонрежисура, клас по вокално майсторство и Детска вокална група посрещнаха и през този сезон своите нови и настоящи ученици, за да ги просветят в най-въздействащото изкуство – нейно величество музиката, каза Виолета Антонова. Тя обясни, че в класовете се обучават над 70 млади музиканти от различни възрастови групи. По думите й творческите успехи се постигат в екип от професионални музикални педагози, талантливите деца и в партньорство със съпричастните родители. В афиша на децата от школата през годината бяха концерт, посветен на любовта и на музиката, съвместен концерт „Заедно на сцена“ с разградската филхармония "Проф. Димитър Ненов", участия в редица други спектакли, концерти и фестивали. Множество са и наградите от национални и международни конкурси, с които даровитите деца обогатиха колекцията си, посочи Виолета Антонова.
На богата колекция от десетки награди се радват и балерините от Балетната школа
На богата колекция от десетки награди се радват и балерините от Балетната школа. Тя е единственият образователен център в Разград, в който се провежда обучение по класически балет и екзерсис, с 49-годишна история и традиция. Над 4 300 балерини са танцували изящни танци в школата, създадена през 1975 година от Мария Керчева, която и днес е художествен ръководител на формацията. С любов към балета, с упорит труд и безспорен талант малките и големите балерини и този творчески сезон сътвориха незабравима приказка, посочи секретарят на НЧ „Развитие 1869“ Виолета Антонова. В годишния си концерт децата от школата претвориха класическите приказки със съвременни изразни средства - езика на танца и музиката. Последната изява на грациите бе участието им в VIII-я Национален танцов фестивал "Магията на танца" в Шумен, откъдето се завърнаха с много престижни отличия. Балерините от Разград завоюваха една първа, четири втори и три специални награди, в конкуренция с 32 школи от 14 града, с общо над 600 участника, които представиха 247 танца на конкурсната сцена, заяви Виолета Антонова.
Тя допълни, че след заслужен летен отдих наесен съставите и школите на НЧ “Развитие 1869” отново ще посрещнат малките таланти, които ще получават и раздават своята любов към изкуството. „Видими са резултатите, които НЧ „Развитие 1869“ постига във всеки следващ творчески сезон. През следващия, който ще започне през октомври, културната институция ще даде възможност на всяко дете да развие своята дарба с помощта на висококвалифицирани преподаватели. Институцията ще предложи и редица културни събития за всеки тип публика“, допълни Виолета Антонова.
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text