site.btaОБНОВЕНА Отбори по роботика от две разградски училища се завърнаха с награди от националния фестивал „Роботика за България“
Отбори по роботика от две разградски училища се завърнаха с награди от националния фестивал "Роботика за България". Близо 200 ученици, водени от своите 53 ментори демонстрираха уменията си да програмират роботи по време на деветото издание на фестивала в София, съобщиха от ръководствата на двете училища в Разград.
Във фестивала участва отборът по роботика QWERTY 2 при Основно училище „Васил Левски“ в Разград, който се класира на второ място в дивизия EV3 Premier, като освен купата спечели и четири отличия в отделните категории, съобщи за БТА ръководителят на отбора Венелин Николов. По време на събитието участниците трябваше да докажат, че изработените от тях роботи могат да участват в различни дисциплини и предизвикателства, които изискват технически умения и креативно мислене. На фестивала присъстваха и менторите на новите отбори, които ще бъдат подкрепени в десетото издание на програмата през 2024-2025 г. По този начин те не само научиха повече за програмата от първо лице, но и успяха да обменят идеи и усетиха духа на състезанието, посочи Николов.
Сред стотиците ентусиасти и млади инженери от цялата страна бе и училищният отбор по роботика RoboT-SUN при Основно училище "Иван Сергеевич Тургенев" в Разград, който спечели отличие в дивизия SPIKE A в категория "Робо игра", съобщиха от ръководството на разградското училище.
Отборът RoboT-SUN под ръководството на Силвия Хараланива и Мария Минкова успешно премина през всички етапи на състезанието, постигайки много добри резултати. Учениците Михаил Славов, Никол Илиева, Станимир Станев и Хюсеин Хюсеинов от седми клас, придобиха нови технически умения, показаха отлична отборна игра и способност да решават проблеми по креативен начин.
Програмата „Роботика за България“ се организира по идея и инициатива на SAP и в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи" (ФРГИ). Инициативата стартира през 2015 г. и се провежда в рамките на вече девет учебни години, като в нея са участвали над 2800 ученици от 5 до 12 клас от цялата страна. Програмата цели да стимулира интереса на ученици между 10 и 16-годишна възраст към науката и технологиите.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text