site.btaТеритории на бивша база за утилизиране на боеприпаси край Стралджа да бъдат отредени за зелена енергия ще дискутира Общинският съвет
Територии на бившата база за утилизиране на боеприпаси „Стралджа-Мараш” да бъдат отредени за „високотехнологична производствена зона и производство на енергия от възобновяеми източници”. Това предвижда изменение на Общия устройствен план (ОУП) на община Стралджа, внесено за разглеждане на днешното редовно заседание на Общинския съвет. Дневният ред на сесията е публикуван на сайта на Общината.
Проектът за изменение на ОУП касае територии на бившата база за утилизиране на боеприпаси „Стралджа-Мараш”, разположени между пътен възел „Петолъчката” и близкото село Лозенец. БТА припомня, че 5 юни 2012 г. в складовата база избухна експлозия, при която загинаха трима работници и десетина души бяха ранени. След инцидента последваха протести от местното население с искания да бъде прекратена дейността по обезвреждане на боеприпаси.
Проектът за изменение е изготвен във връзка с постъпило искане от инициативен комитет. Заявлението е придружено с подписка от 1200 граждани, пише в обяснителната записка към него. За изготвянето му има решение на Общински съвет – Стралджа от месец май т.г.
В обхвата на проекта попадат три поземлени имота с обща площ 225 850 кв. метра (22,58 хектара). Два от терените са държавна собственост, а третият е на частната компания „Ривърс инвест” ЕАД, с площ 117 964 кв. метра. В рамките на собствения си имот фирмата смята да изгради фотоволтаична електроцентрала. Това е видно от протокола, съставен от проведеното на 12 декември 2024 г. обществено обсъждане на проекта за изменението на ОУП. В отговор на питане от страна на кмета на с. Лозенец Калудка Караколева е потвърдено, че в общинската администрация е внесено такова инвестиционно намерение.
Изменението на Общия устройствен план на Община Стралджа е прието на експертен съвет по устройство на територията от ноември 2024 г., става известно от документите, приложени към точката в дневния ред на заседанието. Сред тях е и решение на Регионалната инспекция по околната среда и водите - Стара Загора, която се произнася, че не е необходимо да се извършва екологична оценка и оценка за съвместимостта с предмета и целите на опазване на защитените зони.
С гласуването на Общинския съвет в Стралджа днес на територията, покриваща трите имота, ще се създава нова устройствена зона с предназначение „Високо-технологична производствена зона“.
Друга точка в дневния ред на днешното заседание е свързана с намерения за изграждане на фотоволтаична централа. В този случай става дума за четири поземлени имота в северозападната част на земището на Стралджа. Общата им площ е 118 394 кв. м или 11,8 хектара. На Общинския съвет се предлага да допусне процедура по частична промяна на ОУП и изготвяне на Подробен устройствен план на терените. Поводът е постъпило заявление от октомври 2024 от управителя на „Крушаре инвест” ЕООД Йонко Николов.
Сред точките в предварителния дневен ред на сесията е и предложение от кмета Атанас Киров за последна за годината актуализация на бюджета на Общината за 2024 г. Администрацията внася предложение и за нов размер на такси за технически услуги - издаване на скици за недвижими имоти и на виза за проектиране.
Общинският съвет ще гласува предложение за кандидатстване на Община Стралджа с проект по „Красива България” – кампания 2025. Той предвижда текущ ремонт на съществуваща съблекалня към Градски стадион в Стралджа по мярката „Подобряване на обществената среда в населените места”.
Подобно на останалите общини в региона, и Общинският съвет в Стралджа се очаква да даде съгласието си за кандидатстване по новата процедура на Програма „Развитие на човешките ресурси“ за предоставяне на иновативни здравно-социални услуги. Самотноживеещи хора с увреждания и възрастни, които са в невъзможност за самообслужване, ще ползват безвъзмездно почасови услуги за период от две години до края на 2026 г. Изпълнението на дейностите ще се възложи на отдел „Хуманитарни дейности“ към Община Стралджа.
/БИ/
news.modal.header
news.modal.text