site.btaПетвековният Безистен в Ямбол ще отбележи девет години от превръщането си в културно-информационен център
С говорещи картини на Чудомир, творчески ателиета и концерт на Ивайло Колев петвековният ямболски Безистен ще отбележи на 19 септември девет години, откакто е културно-информационен център, съобщиха от общинския пресцентър. Празникът на Безистена ще премине под знака на Европейските дни на наследството.
С творчески занимания на открито ще бъде наситено пространството около Безистена – арт ателие на ямболския художник Цветан Казанджиев, работилници на Народно читалище „Зора – 1945“ и Общинския детски комплекс.
В Безистена ще гостува интерактивната изложба с 20 картини с добавена реалност „Оживелите нашенци“ на Литературно-художествения музей „Чудомир“ в Казанлък, която ще остане в Ямбол до 4 ноември. С помощта на специално разработено мобилно приложение картините на писателя и художник Димитър Чорбаджийски – Чудомир „проговарят“, като представят изобразените герои в характерни за тях ситуации, монолози и диалози от разказите и анекдотите му. Посетителите ще имат възможност да се пренесат назад във времето и да се запознаят с Чудомировите герои – как‘ Сийка, бай Симо, бай Миле-Пилето, Цанко Барабанчика, Ильо Пантата, Керкедека и още „оживели нашенци“. Целта е по-младата аудитория, която всекидневно използва дигитални устройства, по нетрадиционен начин да се запознае и да докосне до творчеството на Чудомир.
Празникът ще завърши с концерт-спектакъла Save The Last Dance („Запази последния танц“) на родения в Ямбол певец Ивайло Колев. На сцената с него ще бъдат ямболските музиканти Михаил Андреев, Юрий Андреев, Михаил Русев и Здравко Тонков, както и момичета от балет „Дежа Вю“. В концерта на откритата сцена пред Безистена ще прозвучат както авторски песни на Ивайло Колев, така и най-доброто от световния суинг, поп-джаз и рокендрол.
Според историци ямболският Безистен е построен през 1509 – 1510 г. Сградата на някогашния османски покрит пазар е съхранена и реставрирана в максимално близък вид до този от построяването ѝ, което я прави уникална в архитектурно отношение, смятат специалисти.
Петвековната каменна сграда е един от символите на Ямбол. Обявена е за „народна старина“ през 1940 г., а през 1972 г. – за паметник на културата от национално значение. Включена е в списъка на 100-те национални туристически обекта.
През 2015 г. зданието беше реновирано с европейски средства. Оттогава се превърна в сцена за концерти, изложби, спектакли, литературни четения и други културни прояви. През 2021 г. спечели и първото място в годишните награди на Министерството на туризма в категория „Туристическа атракция/обект“.
Акустичната зала под куполите на Безистена е една от малкото в страната с орган, а традиционно в нея се състоят и концертите на Камерния оркестър „Дианополис“ – Ямбол. Интерактивният музей пък предлага „разходка“ на пет езика из историята на Ямбол и региона – личности, сгради и събития. В Безистена може да бъде разгледана и постоянна експозиция с икони от фонда на Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол.
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text