site.btaВелико Търново прилага съвременни световни практики в Деветнадесетото международно изложение „Културен туризъм“
Велико Търново прилага съвременни световни практики в 19-ото издание на Международното изложение „Културен туризъм“, каза пред журналисти управителят на Общинска туристическа агенция „Царевград Търнов“ Борислав Йорданов.
От 8 до 10 октомври старата столица ще е домакин на най-голямата специализирана туристическа борса в България, като за първи път изложението ще се проведе в експозиционните площи на Бизнес център Велико Търново. Програмата е стегната, въпреки наситеността й със събития, а официален партньор е Посолството на Азербайджан в България, посочи Йорданов.
За гостите на изложението са подготвени многобройни събития, презентации и дегустации. Три са тематичните конференции в рамките на изложението: „Музеи на бъдещето. Бъдещето на музеите", „Туризмът на вълната на кинодестинациите" и „Туризмът - индустрия на гостоприемството". По традиция, акцент в програмата е и Националния конкурс „READ & TRAVEL” („ЧЕТИ И ПЪТУВАЙ”).
Специални гости на откриването, което ще е на 8 октомври, са виртуозите на каба гайдата Серафим Кафеджиев и Иво Джамбазов от Златоград. Ще присъства министърът на туризма Евтим Милошев, както и представители на побратимените на Велико Търново градове Ниш от Република Сърбия, Серес от Гърция и за първи път делегация от град Цетине, Черна гора, водена от кмета Никола Дурашкович. Ще има гости от посолствата на Индия, Азербайджан и Република Корея.
За първи път Международното изложение „Културен туризъм“ има официална страна-партньор – Азербайджан. Във връзка с това преди официалното откриване ще бъде представена изложба за побратимения от 2022 г . на Велико Търново град Шуша. Тя ще бъде открита от Негово превъзходителство Хюсейн Хюсейнов – извънреден и пълномощен посланик на Азербайджан в България.
За първи път в рамките на изложението „Културен туризъм“ започва и официалният диалог между кинотворци и продуценти, и българските общини. Това ще се случи на конференцията "Туризмът на вълната на кино дестинациите", която ще започне на 10 октомври. През последните години пътуването до дестинации, които са били декор на кино и телевизионни филми, е не само актуална туристическа тенденция, но и все повече се осъзнава от местните власти като възможност за развитие на местната икономика, посочи Йорданов. Той припомни, че Велико Търново също стана част от това, след като в града беше заснет втория сезон на сериала "Дяволското гърло" - "Есента на демона".
Конференцията "Туризмът – индустрия на гостоприемството" ще започне следобед на същия ден. В нея ще участват представители на Асоциация на българските туроператори и туристически агенти и Съюза на екскурзоводите в България, на общини, на Министерството на туризма, специалисти в областта на градската среда и съвременните изкуства.
Ден преди това, на 9 октомври, ще се проведе конференцията "Музеи на бъдещето. Бъдещето на музеите." За участие в дискусията са поканени директори на регионални и общински музеи от страната, изявени специалисти в областта на музейния дизайн и маркетинг. Специален гост ще е проф. Николай Ненов – Директор на Регионалния исторически музей в Русе и преподавател в Нов български университет, председател на 47-та сесия на Комитета за културно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. в България. С тази конференция започва неофициално и подготовката на България да приеме този авторитетен форум.
Специално представяне в програмата на изложението има и Историческия музей в Горна Оряховица. Неговият директор Пламен Мадемов ще разкаже за "Кулинарните празници в Община Горна Оряховица". Регионалният исторически музей Велинград се представя с демонстрации на традиционни занаяти от Чепинския край.
Асоциацията на фестивалите в България ще презентира "Нови възможности за сътрудничество чрез Европейската мрежа за културен туризъм (ECTN) и Европейската фестивална асоциация (EFA)". Журито от Националния конкурс „READ & TRAVEL” („ЧЕТИ И ПЪТУВАЙ”) ще представи номинациите за наградите за 2023 г. Ще бъдат връчени и наградите на победителите в Националния студентски конкурс за най-добра разработка на туристическа тематика за 2024 година.
Във Велико Търново своя туристически продукт, потенциал и култура ще покажат десет държави: България, Германия, Испания, Турция, Азербайджан, Румъния, Китай, Гърция, Сърбия и Северна Македония. Акцент в изложението са и представянията на 30 български общини – нови туристически обекти, демонстрации на занаяти и специални умения, дегустации, танцови и музикални моменти.
Международното изложение "Културен туризъм" във Велико Търново е едно от най-значимите и емблематични събития в туристическата индустрия в България, посочи заместник-кметът на старопрестолния град Нейко Генчев. То е оригинален търновски продукт, който отдавна се е наложил не само в страната ни, но и извън нея, добави той. Основната му стойност е в ползите, които носи за всички в туристическия бранш, града и цяла България. Това са създаването на нови възможности и надграждане на постигнатото, осъществяване на контакти на местно и международно ниво, повишаване на интереса към туристическия продукт, привличане на туристи, развитие на местната индустрия, подчерта Генчев.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text