site.btaТърговищкото село Голямо Соколово бе домакин на традиционен празник на игрите от миналото
Търговищкото село Голямо Соколово бе домакин на традиционен празник на игрите от миналото. Дъждовното време не успя да помрачи настроението на десетки деца и възрастни от различни населени места в региона, дошли за да пресъздадат игрите на своите каки и батковци, родители, баби и дядовци.
Третият фестивал „Незабравимите игри от раклата на баба“ е по идея на екипа на Народно читалище „Христо Ботев – 1910“ в населеното място. Днес, за да се включат в него, бяха дошли групи от осем читалища от община Търговище.
„Тук е много вълнуващо, защото трябва да се пази както материалното, така и нематериалното културно наследство. Ние се съхранили като държава толкова векове благодарение на нематериалното – на вярванията, на игрите, на езика, на религиите. Много е важно, че се заедно и сме обединени. Има читалища, които са активни като вашето, а да спечелиш финансиране по общинската програма „Култура плюс“ е наистина престижно“, каза при откриването на форума кметът на Търговище Дарин Димитров.
„Читалището ни има съществен принос по опазване на нематериалното културно наследство на страната. Кандидатствахме и бяхме номинирани в Националната листа „Живи човешки съкровища- България” 2021, с елемент от регистъра „Традиционни занаяти, домашни дейности и поминъци”- „Народен занаят – „метларство” и „Живи човешки съкровища- България” 2022, с елемент от регистъра „Изпълнителски изкуства” с традиционни детски игри, а през 2023 години, по повод 20-годишнината на Конвенцията на ЮНЕСКО, за опазване на нематериалното културно наследство Конвенция 2003- фестивал на традиционните детски игри и демонстрация на изработване на метли на 21 юни 2023 години, припомни председателят на Народно читалище „Хр. Ботев-1910“ Росица Цонева пред гостите от осем съседни населени места и общинския център.
Тя допълни, че читалището със секретар Алиме Ахмедова издирва, популяризира и съхранява българското народно творчество чрез виртуални конкурси и след приключване на всеки народните умотворения се събират в сборници. Досега са издадени „Български броенки” през 2021 г., „Български обредни песни и наричания” през 2022 г., „Български пословици и поговори” през 2023 г. и „Гатанки за малки и големи” през тази година.
Фестивалът се провежда за трета година и с всяка поредна интересът към него не стихва – детска глъч и позабравени игри дават свежест на малкото населено място. Фестивалът е повод за нови запознанства и за нови приятелства.
На сцената на културната институция се представиха детска фолклорна група „Гергьовче” с художествен ръководител Илияна Петрова при НН „Развитие-1926” в село Стража, детска фолклорна група „Китчица” с художествен ръководител Мариела Алиева при НЧ „Пробуда-1928” в село Кралево, детска фолклорна група "Бухларче" с художествен ръководител Здравка Бонева при НЧ „Развитие-1906” в с Буховци, детска фолклорна група „Герловски славейчета„ с художествен ръководител Фатме Ахмедова при НЧ „Христо Ботев-1927”, детска фолклорна група „Здравец„ с художествен ръководител Диян Димитров при НЧ „Иван Вазов-1908” в с Здравец, детска фолклорна група „Весели усмивки” с ръководител Деница Алексиева при НД „Напредък-1903” с Дралфа, детска фолклорна група „Соколче” с художествен ръководител Алиме Ахмедова при НЧ „Христо Ботев-1910” в селото-домакин.
След поредицата от изпълнения на игри, които децата са издирили от своите родственици и близки, всички участници изиграха една обща. От сцената прозвучаха песни броенки, които всеки е чувал и редил в детството си.
Всички, включили се във форума, получават грамоти, а институциите, които представляват сборници.
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text