site.btaВ Силистра бе открита паметна плоча на археолога доц. д-р Стефка Ангелова
В Силистра бе открита паметна плоча на археолога доц. д-р Стефка Ангелова. Събитието бе част от програмата на 62-рата Национална археологическа конференция, в която участват на 100 учени от цялата страна, както и гости от Румъния.
„С този акт отдаваме дължимото на една голяма фигура в българската археология. Стефка Ангелова е в основата на създаването на специалността „Археология“ в новия й формат, както се преподава и до днес. Благодарение на нея професионалният път на много днешни археолози започва като студентска практика в Силистра. За съжаление, днес тя остава и недоразбрана и недооценена“, каза за БТА Христо Попов, директор на Националния археологически институт с музей при БАН.
Доц. Стефка Ангелова отдаде част от живота си за изследване и откриване на древната история на Силистра. Тя е един от пионерите на археологическата наука в града, където е работила от 60-те до 90-те години на миналия век.
Под нейно ръководство са разкрити Северната крепостна стена на Дръстър, която преди 60 години е била единствената видима над повърхността руина от крепостта. Открити са част от монументална дворцова сграда, с план подобен на дворците на българските владетели в Плиска и Преслав, както и една от крепостните кули.
Разкопките на доц. Стефка Ангелова в Дунавския парк продължават близо 40 години. От 1995 г. гр. Силистра е превърнат в учебна база за провеждането на практиката по „Средновековна археология“ на студентите от СУ „Св. Климент Охридски“. Така някои от водещите днес български археолози правят първите си стъпки в теренната работа именно в крайдунавския град.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text