site.btaКметът на Шумен проф. Христо Христов определи 2024 година като трудна и посочи, че приоритет номер едно е водата
Кметът на Шумен проф. Христо Христов коментира на брифинг, че 2024 година е била трудна. "Направихме всичко възможно да подготвим стартовите условия на много проекти", подчерта той.
Проф. Христов благодари на общинска администрация за усилията, които е положила през 2024 г. и анонсира, че през 2025 г. се очаква да бъдат завършени плувният басейн, бул. "Ришки проход“, ул. "Университетска“, да започне и завърши работата по бул. "Симеон Велики“, по Градския стадион, ученическия стадион, ремонтите на зала "Младост“ и зала "Арена Шумен“, улиците "Северна“, "Марица“ и "Раковска“, двата участъка от пътя за с. Лозево.
Очаква се да започнат санирането на блоковете, изпълнението на Програма "Въздух“, където има да се подменят стари отоплителни тела с нови климатици. "Освен това, санирането на сградите на общината на музея и на библиотеката, на зала „Плиска“ и кметството в село Мадара, да стартира проектът за инсталацията за биоразградими отпадъци, да започне ремонтът на Трето основно училище, Старческия дом, Детска градина "Братя Грим“, старта на два проекта за подобряване на условията в градска среда", каза още кметът на Шумен.
"Да не забравяме и електрическите автобуси, които трябва да дойдат в началото на годината, проектът за зоологическата градина, проектът за така наречените кални петна, свързан с озеленяването на нашия град, трябва да започне за трети път процедурата за осветлението в града. Ще бъде дадено началото на проекта за подмяна на осветлението в шест села в община Шумен, планираме и осветлението в трите квартала "Дивдядово", "Мътница" и "Макак" също да стартира тази година. По всяка вероятност пропускам нещо, но това, което изброих, е невероятно голям обем от работа и отговорности, които ние поемаме и се ангажираме да започнем и да изпълним“, добави проф. Христов.
Той допълни, че приоритет номер едно е водата. Вчера имахме работна среща с Иван Пушкаров (управител на ВиК - Шумен) и неговия екип, това, което набелязваме, е осигуряване на алтернативно водозахранване към Шумен, обясни кметът на Шумен. Основно усилията са насочени към дълбоките сондажи в кв. "Мътница". Кандидатстваме за възстановяването на този проект в Европейската комисия. На първа фаза сме одобрени, чакаме решението от втора и последващи фази, да се надяваме, че ще спечелим тези 5 милиона, за които кандидатстваме, ако не - ще тръгнем със собствени средства да изграждаме тези дълбоки сондажи, доколкото имаме възможност, коментира проф. Христов.
През 2025 година ще залегне възстановяването на сондаж "Струмба", под 5-ти километър, който навремето е захранвал кв. "Еверест", съобщи той. "Там имаме един 1000 кубика резервоар, който е с разрушена инфраструктура. Идеята е да изправим и възстановим всичко това, за да може този сондаж да захранва кв."Еверест" и вилната зона", добави кметът на Шумен.
В село Белокопитово има дълбок сондаж, който възстановяваме, въпросът е да изградим инфраструктура и да захраним селата Белокопитово и Панайот Волов и да разтоварим мрежата на Шумен, каза още проф. Христов. "Успоредно с това планираме да изградим минимум 2 или 3 дълбоки сондажа, чисто нови, които са са близо до нашите резервоари, за да можем да ги напълним и да имаме резервни количества вода, при ситуация в която водоподаването от язовир "Тича" се преустанови или пък премине към някакъв режим, който нас не ни устройва", допълни кметът.
Той подчерта, че задължително трябва да се направи дълбок сондаж за селата Друмево, Кладенец и Костена река и добави, че няма алтернатива, там няма надеждно устойчиво водоподаване от шахтовите кладенци на р. Камчия, каза проф. Христов. В три села - Черенча, Градище и Лозево има готови създадени проекти за нова ВиК мрежа, допълни той.
"На национално ниво работим по определянето на проблема с водата за приоритетен от държавното ръководство и отделяне на значителен ресурс за национален проект, който да осигури алтернативно водоподаване, освен яз. "Тича" – или системи "Дунав", или нова технология за обезсоляване на морска вода, вече държавата да реши. Там просто буквално ги притискаме. Решението си остава на ниво държавно ръководство", коментира кметът на община Шумен.
На брифинга в Община Шумен присъстваха заместник-кметовете Десислава Петрова, Николай Колев, доц. Виктория Ковчазова, д-р Светослава Хайнова, инж. Андреан Ваньови и секретарят на общината - Христо Павлов.
Министерството на младежта и спорта одобри финансирането на ремонтите на залите „Арена Шумен“ и „Младост“, съобщи на пресконференция кметът на Шумен проф. Христо Христов. Кметът заяви през ноември при отчета за едногодишното си управление: "С екипа ми работихме за устойчиво развитие на Шумен". Кметът на Шумен и началникът на отдел „Единно бюджетно счетоводство“ Росица Матеева подписаха с Министерството на регионалното развитие и благоустройството нови 25 споразумения по Инвестиционната програма за общински проекти на обща стойност над 30,2 млн. лева. Община Шумен е одобрена за финансиране по проекти на стойност 77 млн. лева, каза заместник-кметът Десислава Петрова през ноември.
БТА припомня, че Председателят на Общински съвет - Шумен Ася Аспарухова и кметът на Шумен поискаха през ноември от КЕВР да не се увеличава цената на водата. Кметът на Шумен подкрепи искането на Общинския съвет за намаляване на цената на водата. Той сезира прокуратурата и КЕВР заради проблемите с водата. Над 200 шуменци протестираха на 8 ноември срещу липсата на вода и ниското качество на водата в областния град.
Водоподаването в Шумен ще бъде спряно на 18 декември заради планов ремонт на Помпена станция "1300 години България“, информира ВиК - Шумен.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text