site.btaКултурното наследство и изкуство на Лудогорието отблизо показва Историческият музей в Исперих
В Европейската нощ на музеите – 18 май, Историческият музей в Исперих за поредна година ще отвори врати и срещу свободен вход ще даде възможност на посетителите да се запознаят отблизо с културното наследство и изкуство на Лудогорието, съобщи за БТА зам.-директорът на културната институция Мария Николаева.
Партньори в инициативата отново ще са Народно читалище „Съзнание 1891“ в Исперих и Школата за изобразително изкуство към Творителница Da Vinci. Колоритните картини на децата от Творителницата с ръководител Емил Иванов ще докажат колко талантливи са децата на общината. Те са представени в изложбата „Пътечка на мечтите“, която ще може да бъде разгледана в Художествената галерия в града. След официалното откриване на експозицията на малките творци, ангелските гласове на възпитаниците на дългогодишния музикален педагог Виолета Чикова ще оживят картините на известни местни творци в Художествената галерия, посочи Николаева. Посетителите ще се насладят и на таланта на певческата група за патриотични и популярни песни „Лудогорие“ с ръководител Миланка Михайлова.
Жителите и гостите на града са поканени да посетят двете нови музейни експозиции, където са предвидени различни водещи събития - концерт, творчески работилници, забавни игри. Освен че ще се запознаят с изложбите, посетителите ще имат възможност чрез добавена реалност да разгледат детайлно избрана част от експонатите и да получат уникално преживяване, заяви зам.-директорът на Историческия музей. Тя обясни, че в Археологическата експозиция при желание всеки може да провери своята наблюдателност като попълни забавен тест и при верни отговори ще получи специален сертификат „Пазител на наследството“.
Предвидили сме да представим и нашите нови забавни образователни книжки, с които малки и дори големи могат да се забавляват в Етнографската къща и временната експозиция в музея. За да е още по-запомнящо преживяването на два от обектите гостите ни ще имат възможност да се „облекат в история“ и да запечатат тези мигове, допълни Мария Николаева.
Програма на събитията може да бъде проследена в сайта на музея, както и във фейсбук страницата му.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text