site.btaПомощник-фармацевтите в България обявяват готовност за протестни действия
Помощник-фармацевтите в България обявяваме готовност за протестни действия. Това заяви председателят на регионалната колегия на помощник-фармацевтите в Пловдив Лиляна Петрова на пресконференция "За достоен и законен труд на помощник-фармацевтите в България" в Националния пресклуб на БТА в Пловдив. В пресконференцията участваха представители от Южна България на регионални колегии на Българската асоциация на помощник-фармацевтите (БАПФ).
Липсата на задълбочен ясен диалог по поставените от нас проблеми през последните години и предложенията, които ние даваме за тяхното решаване, изчерпаха нашето търпение и доверие, заяви Лиляна Петрова. По думите ѝ в България няма никаква чуваемост на проблемите и исканията на помощник-фармацевтите. „Отказваме като медицински специалисти, работещи в сферата на фармацията, да работим на ръба на закона. Към нас се отправят и едни небивали твърдения, че сме опасни за здравето на хората и че нямаме фармацевтично образование. В България ние, помощник-фармацевтите, работим на ръба на закона, крием се унизително при проверки, защото това, което правим като професионална дейност в аптеките, не е регламентирано в Закона за лекарствата, а реално ние го изпълняваме през последните 60 години. Липсва регулация, съответстваща на възприетите и утвърдени международни принципи и стандарти на професията ни“, каза Петрова.
Настояваме за промяна в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, конкретно член 220, алинея 3, като настоящата редакция не отразява действителната обстановка, в която помощник-фармацевтите упражняват професията си в България. Настояваме за законодателни промени, които да регламентират точно реалната професионална дейност, която извършваме в аптеки, дрогерии, аптечни складове и други структури на здравната система. На практика това, което законът сега ни разрешава, изостава с реалностите, не е съобразено с образованието, което имаме, а също така и с европейските тенденции и практики, заяви Петрова.
Дебело подчертавам, че ние искаме това, което правим в аптеката - отпускане на лекарства по лекарско предписание, да го извършваме под контрола на магистър-фармацевт. Също така законодателството ни да отрази дипломите ни за висше образование и придобитите знания в колежите, добави тя.
Българската асоциация на помощник-фармацевтите има официална подкрепа от Световната здравна организация (СЗО) от 9 май 2022 година. Препоръката на СЗО е за промяна в закона за лекарствата, така че дейността на помощник-фармацевтите да бъде регламентирана според образованието и квалификацията, която имат, припомни Петрова.
През юни 2024 по време на Националната конференция на БАПФ във Варна обявихме предупредителни протестни действия. Очаквахме от 50-ото Народно събрание депутатите да свършат някаква сериозна работа и да вникнат в нашите предложения, но това не се случи. Днес обявяваме символични протестни действия, не защото не сме готови да излезем пред аптеките или защото нямаме решимост и не сме убедени в справедливата ни кауза, а защото съзнаваме какво означава 4000 помощник-фармацевти да излязат от системата макар и само за 15 минути, каза още председателят на регионалната колегия в Пловдив.
Обявяваме готовност за протестни действия и очакваме от бъдещите народни представители да започнат да работят и да спре това отлагане на промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина с текстове, предложени от БАПФ, посочи тя.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text