site.btaПроект на сдружение "Асоциация на младите учени" ще събере представители на бизнеса с млади таланти от областта и региона на Пловдив
В рамките на два дни сдружение "Асоциация на младите учени" ще събере представители на бизнеса, образованието и администрацията, научните организации и сектора на неправителствените организации, които да се срещнат с млади таланти от областта и региона на Пловдив, носители на идейни проекти в рамките на проект "Инкубатор за млади таланти“.
Основната цел на организаторите е да подпомогнат на млади таланти, които са част от местната общност и участници в проекта, да предложат свои иновативни решения на реални проблеми и предизвикателства, посочени от общините. За разработване на своите прототипи и идеи те ще получат финансиране, като по този начин ще допринесат за успешното справяне с тези предизвикателства на локално ниво.
В събитието могат да се включат всички желаещи на възраст между 13 и 30 години, от Пловдив и областта. Те трябва да заявят участието си в проекта до 23 септември, като попълнят задължителен дигитален въпросник, а на по-късен етап организаторите ще се свържат с одобрените кандидати. Проектните дейности ще се състоят в два дни. На 29 септември в офиса на Европейски цифров иновационен хъб Тракия от 12 ч. до 18 ч. ще премине основната работа с участниците, които сами ще разработят иновативни решения по определени пробелми, а на 30 септември в Университета по хранителни технологии ще бъдат представени резултатите от проекта.
Първият ден ще започне с лекции на някои от организаторите на различни теми. След това участниците ще бъдат разделени на работни групи и ще им бъде възложена задача да намерят решение на казус по актуален проблем. В разработването на решението ще бъде интегрирано и използването на изкуствен интелект. "Резултатът от първия ден ще бъдат конкретни решения за справяне с проблемите на местно ниво, които са под формата на идейни проекти. В рамките на два часа през втория ден под формата на кръгла маса ще съберем представители на местната общност и заинтересовани лица и ще им представим решенията", каза за БТА Вадим Рошманов, председател на сдружение "Асоциация на младите таланти".
"Помолили сме кандидатите да представят три конкретни проблема, които виждат в рамките на своята местна общност и три решения към тях. Това ще бъде един от основните критерии за подбор на участниците в проекта. Паралелно с това сме подали запитвания и до общините за до пет проблема, които трябва да бъдат решени в рамките на 3 до 5 години, което също ще подпомогне за отсяването. Така ще видим дали в действителност кандидатът е част от тази общност", коментира още Вадим Рошманов.
Младите таланти ще имат възможността да използват своите научни знания и предприемачески умения за разработването на устойчиви решения, които могат да допринесат за реално подобряване на местната и регионалната среда. В рамките на проекта участниците ще придобият редица умения. Част от тях са генериране и развитие на иновативни идеи и решения; практическо представяне пред инвеститори и местна администрация, с цел привличане на финансиране; развитие на предприемачески умения; придобиване на умения за активно гражданско участие в социалния, политическия живот и демократичните процеси на страната; стратегическо планиране и мислене; работа с изкуствен интелект.
В края на проекта всички участници ще получат Европейски сертификат Youthpass. Чрез него участието в подобни проекти може да бъде признато като образователен опит.
Събитието, което ще се състои в Пловдив, е първото от редица такива на същата тематика, които ще бъдат организирани в общо десет областни града в страната в рамките на 23 месеца, съобщи председателят на сдружение "Асоциация на младите таланти". "Инициативата ще се проведе в градове с концентрация на университети, тъй като нашият профил е с млади учени и млади таланти, които имат иновативни идеи - Бургас, Варна, Пловдив, Русе, Шумен, Велико Търново, Плевен, Враца и други, а заключителното събитие от ще се състои в София", допълни той.
През времето, в което се осъществяват събитията в други градове, местни екипи на сдружението ще влязат в ролята на ментори и ще подпомагат дооформянето на идеите и развитието им във фаза, готова за финансиране. В случай, че се стигне до кандидатстване за финансиране с някои от проектните предложения, Вадим Рошманов каза, че ще бъде се очаква подкрепа от от частни инвеститори, общините, фонд мениджъри и други.
Към днешна дата подалите заявления кандидати са около 30, но организаторите на събитието очакват техният брой да се увеличи значително в следващите дни.
/ЕС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text