site.btaМедици от Кърджали обсъдиха опасността от разпространение на морбили на база случите в съседни държави
Лекари и специалисти от Многопрофилната болница за активно лечение „Д-р Ат. Дафовски“ в Кърджали обсъдиха заболяването морбили. Срещата им, открита от директора на болницата проф. Тодор Черкезов, бе продиктувана от завишения брой регистрирани болни в края на миналата и началото на тази година в съседните Румъния, където има и смъртни случаи и Гърция, както и други европейски държави, като Франция и Белгия.
По време на срещата бе отчетено, че за периода 1 януари – 30 ноември 2023г. в Европейския център за превенция и контрол на заболяванията са съобщени 2242 случая на морбили от 22 държави – членки. По данни на Световната здравна организация, за периода декември 2022г. – ноември 2023 г. на територията на Европейския регион на организацията са установени 42 349 заболели, като само от съседна Турция за периода случаите са 4584.
Всичко това създава реална опасност да се внесат случаи отвън и при неимунизирани или такива с една доза, да възникнат случаи и при нас. За щастие до момента в България няма съмнителен или потвърден случай на морбили“, каза пред присъстващите инфекционистът д-р Магдалена Маринова. Тя допълни, че идеята на срещата на медиците е отново да се напомни за морбили като заболяване, както и за ваксината срещу него. Тя отчете, че в Кърджали към момента имунизационният обхват с първа ваксина е 96 процента, а с втора ваксина – 92 процента. Подчерта важността на ваксината за колективния имунитет и за това заболяването да не прераства в епидемия.
Д-р Маринова припомни на присъстващите периода 2009 г. – 2011 г., когато в страната ни имаше епидемия на заболяването. „Тогава епидемията не прескочи и Кърджали и 2010 г. бе изключително тежка година с над 450 заболели, с голям брой хоспитализирани“, коментира още д-р Маринова.
/МК/
news.modal.header
news.modal.text