site.btaОбщина Добрич и "Център за бизнес и култура" АД спорят чия е собствеността на сграда в центъра на областния град
Община Добрич и „Център за бизнес и култура“ АД (ЦБК) спорят чия е собствеността на сграда в центъра на областния град. В сградата се помещават Висшето училище по мениджмънт, частна профилирана гимназия "Райко Цончев", частно основно училище "Мария Монтесори", Търговско-промишлена палата - Добрич, банки, заведение за хранене и книжарница и други.
Изпълнителният директор на ЦБК Тодор Радев каза по време на пресконференция днес, че сградата е апортирана от акционерното дружество след решение на Общинския съвет на Добрич преди около 30 години. Тогава тя е била незавършена. Била е оценена и дадена в активите на дружеството, срещу което Общината получава акции в размер на 41% от „Центъра за бизнес и култура“. Срещу тези акции получава и съответния дивидент през всичките години. Той допълни, че през тези години са инвестирали над 14 млн. лева в сградата, за да може тя да се използва.
Тодор Радев свика пресконференция днес по повод издадена заповед на кмета на Добрич Йордан Йорданов от 30 август, според която трябва сградата да бъде иззета, чрез предварително изпълнение.
Предварителното изпълнение е отменено от Административния съд в Добрич, като в мотивите за това е посочено, че в нея се помещават три учебни заведения и непосредствено преди началото на учебната година това би довело до невъзможност ЦБК да изпълни договорните си отношения за предоставяне на помещения на учебните заведения. Като според съда това представлява значителна и трудно поправима вреда по смисъла на закона. “Действително евентуалните финансови загуби, които биха могли да настъпят от изземването на сградата, не представляват засягане на толкова значими по смисъла на АПК права и интереси на оспорващото дружество, но самият факт, че няколко училища ще бъдат възпрепятствани да обезпечат нормалното протичане на образователния процес и упражняването на конституционно гарантираното право на образование на своите ученици и студенти вече говори за наличието на друг противопоставим интерес, който по степен на важност е от категорията на защитените от законодателя обществени интереси", е посочено в мотивите на съда. Определението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд.
Адвокат Иван Гемков, който представлява община Добрич, каза, че това, че са предприети стъпки по изземването на сградата, не означава, че учебните заведения няма да бъдат оставени в нея. Той каза също, че са изготвени споразумения, който да бъдат предоставени на наемателите на сградата и увери, че няма да бъдат гонени наемателите, а само сградата ще бъде иззета от „Центъра за бизнес и култура“.
Герман Германов, който е секретар на Търговско-промишлена палата – Добрич, която също има част от сградата, каза, че става въпрос за пари. „Въпросът е за това къде трябва да влизат парите от наемите“, каза Германов. Той допълни, че действително решението от 1992-1993 година на Общински съвет – Добрич е за апорт на сградата, но по-късно е забелено и е записано „право на ползване“.
Адвокатът на ЦБК Керанка Кирилова каза, че от края на юли е заведено дело в Окръжен съд – Добрич за това чия собственост е сградата. Към момента то е висящо, тъй като не е издадена данъчна оценка от Общината. „Получихме мълчалив отказ, за който също сме завели административно дело“, каза още Кирилова.
Тодор Радев посочи, че „най-много ни боли от отношението на общинското ръководство“.
Предстои брифинг на кмета на Община Добрич Йордан Йорданов по темата.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text